Tomb Raider Forum
"Lara" ne anlama gelir? - Baskı Önizleme

+- Tomb Raider Forum (http://www.tombraiderfan.com/forum)
+-- Forum: Genel Sohbet, Anketler, Etkinlikler, Paylaşımlar ve Diğerleri (/forum-199.html)
+--- Forum: Tomb Raider - Genel Sohbet (/forum-187.html)
+--- Konu Başlığı: "Lara" ne anlama gelir? (/thread-3315.html)

Sayfalar: 1 2

"Lara" ne anlama gelir? - Deepblue - 22-07-2008 01:35 AM

1. Zeus'un onu aldattığını Hera'ya itiraf ettiği için Zeus tarafından cezalandırılan güzel peri. Lauium ırmağında yaşardı. Ceza olarak Zeus tarafından cehenneme yollandı. Cehennemde Hermes, Lara'ya aşık oldu ve ondan Lares adında bir çocuğu oldu.

2. Antalya'da bulunan, ülkenin en uzun sahil şeritlerinden biri olan kumsalın adı Lara. Antalya şehir merkezine ve hava alanına yakın olmasından dolayı bol turist çeker. Bölgede bulunan Perge antik şehri kumsala mistik bir hava katar.

3. Venezuela'da bulunan bir şehir adı.

4. Avustralya'da bulunan bir şehir adı.

5. İspanya'da yaygın olarak kullanılan bir soyad.

6. Arapça'da yaygın olarak kullanılan bir soyad.

7. Rusya'da yaygın olarak kullanılan bir kız ismi.

8. Yunanca "neşeli, mutluluk veren" anlamında kullanılan bir kelime.

9. Türkçe'de ise "kadife tenli" anlamında kullanılmaya başlanan, daha dile yerleşmemiş sözcük.

10. Latince'de "parıltı" anlamına gelen kelime.

11. Yaygın bir Portekiz ismi.

12. Roman mitolojisinde Almon nehrinin kızı.

13. Endonezya'ya bağlı Kalimantan adasında konuşulan bir lehçe adı.

RE: "Lara" ne anlama gelir? - NympHadorA - 22-07-2008 01:53 AM

Türkiyede de son yıllarda kız ismi olarak kullanılmaya başladı Lara... Bi de şarkıcı Lara var "Aşkta Dertler Katmer Katmer...[Resim: icon_e_biggrin.gif][Resim: icon_e_biggrin.gif]" Paylaşım için teşekkürler...[Resim: icon_neutral.gif] Bi de gelecekteki planlarım arasında Lara plajına gitmek var çünkü bulmacalara bile çıkan bu plajın -ki bildiğim tek bulmacalara çıkan plaj[Resim: icon_lol.gif][Resim: icon_lol.gif]- nasıl olduğunu merak ediyorum...[Resim: icon_cool.gif]

RE: "Lara" ne anlama gelir? - anka - 22-07-2008 02:09 AM

Daha önce ben de bakmıştım gogıldan.. Genelde su perisi ve kum anlamına geldiği yazıyordu.. Daha kapsamlı ve güzel bir araştırma olmuş [Resim: icon_neutral.gif] Ben Latince anlamını çok sevdim [Resim: icon_neutral.gif]

RE: "Lara" ne anlama gelir? - TeArS - 22-07-2008 11:02 AM

NympHadorA Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Türkiyede de son yıllarda kız ismi olarak kullanılmaya başladı Lara... Bi de şarkıcı Lara var "Aşkta Dertler Katmer Katmer...[Resim: icon_e_biggrin.gif][Resim: icon_e_biggrin.gif]" Paylaşım için teşekkürler...[Resim: icon_neutral.gif] Bi de gelecekteki planlarım arasında Lara plajına gitmek var çünkü bulmacalara bile çıkan bu plajın -ki bildiğim tek bulmacalara çıkan plaj[Resim: icon_lol.gif][Resim: icon_lol.gif]- nasıl olduğunu merak ediyorum...[Resim: icon_cool.gif]
o kadını duyduktan sonra lara isminden soğudum valla [Resim: icon_mad.gif]

RE: "Lara" ne anlama gelir? - İ_A_U_TR - 22-07-2008 11:46 AM

Tıpkı Lara'yı anlatıyor[Resim: icon_lol.gif]

RE: "Lara" ne anlama gelir? - ddtoxx - 22-07-2008 05:10 PM

anka Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Daha önce ben de bakmıştım gogıldan.. Genelde su perisi ve kum anlamına geldiği yazıyordu..

ilayda değil mi o ya[Resim: icon_e_confused.gif]

RE: "Lara" ne anlama gelir? - anka - 22-07-2008 05:28 PM

İşte bir kaç karşılığı olabilir bir sözcüğün.. Mitolojide su perisinin ismi ya sanırım anlamı buymuş gibi oldu zamanla...[Resim: icon_e_confused.gif] Bilemiyorum bir kaç forumda o şekilde karşılığı olduğunu okudum.
O değil de İlayda deyince aklıma bizim İlayda geldi şimdi.. Su Perisiydi ya onun nicki; "Bilmeden Lara ile eş anlamlı bir nick almışım üstelik benim ismimin karşılığı olduğu için Lara'yla adaş sayılırız" derdi. Özlemişim yaw [Resim: icon_rolleyes.gif]

RE: "Lara" ne anlama gelir? - Deepblue - 22-07-2008 06:03 PM

Aslına bakarsanız ben hiçbir sözlükte "su perisi" anlamını bulamadım. Şahsen Roman mitolojisinde Lara, Almon (Lauium) nehrinin perisi olduğu için "su perisi" die forumlarda anılmaya başlandığını düşünüyorum.

RE: "Lara" ne anlama gelir? - Arkeolog_17 - 22-07-2008 06:49 PM

Değişik ve genelde suya dayalı anlamlar...Paylaşım için saol[Resim: clap.gif]

RE: "Lara" ne anlama gelir? - Alba - 24-07-2008 08:22 PM

TeArS Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
NympHadorA Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Türkiyede de son yıllarda kız ismi olarak kullanılmaya başladı Lara... Bi de şarkıcı Lara var "Aşkta Dertler Katmer Katmer...[Resim: icon_e_biggrin.gif][Resim: icon_e_biggrin.gif]" Paylaşım için teşekkürler...[Resim: icon_neutral.gif] Bi de gelecekteki planlarım arasında Lara plajına gitmek var çünkü bulmacalara bile çıkan bu plajın -ki bildiğim tek bulmacalara çıkan plaj[Resim: icon_lol.gif][Resim: icon_lol.gif]- nasıl olduğunu merak ediyorum...[Resim: icon_cool.gif]
o kadını duyduktan sonra lara isminden soğudum valla [Resim: icon_mad.gif]

Gerçek ismi Dİlara'ymış galiba.Azcık kırpmışlar[Resim: icon_mrgreen.gif]

RE: "Lara" ne anlama gelir? - ekrem - 24-07-2008 09:17 PM

Enteresan bi paylaşım olmuş Cem,,teşekkürler[Resim: icon_e_wink.gif]

RE: "Lara" ne anlama gelir? - SeL!N - 27-07-2008 08:42 PM

Çok güzel bilgiler bilmediğim bazı şeyleride öğrendim.[Resim: icon_mrgreen.gif]
Paylaşım için teşekkürler eline sağlık.[Resim: icon_e_smile.gif]

RE: "Lara" ne anlama gelir? - CrimsonButterfly - 30-07-2008 01:52 AM

10. Latince'de "parıltı" anlamına gelen kelime.

12. Roman mitolojisinde Almon nehrinin kızı.

Bunlar güzelmiş Wink