Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SHADOW OF THE TOMB RAİDER CHALLENGE AÇIKLAMASI
#1
SHADOW OF THE TOMB RAİDER  CHALLENGE AÇIKLAMASI

YAZAN: Ali Hatay 
alihatay@gmx.net
Challenger ne demek önce ona cevap verelim. Özel anlamda challenger düello meydan okumak manasına gelir. Tomb Raider oyunu için gizli bir bölmeyi bulmak buradaki bulmacayı çözmek (Puzzle)böylece ekstra haklar, materyaller ) para, eşya,hazine, silah mühimmat gibi) kazanmaktır. Bu ta Tomb Raider  1 den beri vardı. O zamanlar ismi secretti yani gizil bölme. Bu secret bulunur içindeki ödül alınırdı.
Bundan önceki Tomb Raider 2013 a survivor born (Reborn) oyununda da secret olarak karşımıza gelen bu olay rise of tomb raider de karşımız Challenger olarak çıktı.
Bu oyuna ayrı bir hava veriyor. Oyun ana konusunu çok ilgilendirmiyor ama bu görevi yapınca bir çok özellik kazanıyorsunuz usta oluyorsunuz.Ayrıca bu bulmacaları çözmek bir usta işi oluyor. Kafayı çalıştırıyor. Tomb raider sadece vurdu kırdı koşma zıplama değil bir bulmaca oyun olduğunu da gösteriyor.
Gerek rise gerekse TR 2013 (Reborn) oyununu düz oynarsanız 7-8 saatte bitirmeniz mümkün. Bu yönden internette haksız olarak olumsuz eleştiri almıştır. Halbuki  ve TR 2013 oyunların da 8, Rise de 9 Shadow of the Tomb Raider de 9 secret veya challenger var. Ayrıca Risede 2-3 kişi ek görev veriyor. Bu görevleri kabul edip etmemeniz tercihiniz kalmış Elbette usta oyuncular kabul edeceklerdir. Her bir görev 5-6 işlemi yapmanız gerektirecek şekilde artık oyunun uzunluğunu siz düşünün. Bir Call OF Duty den daha uzun olur.

Eski TR oyunlarında bulmacalar çok, çok zordu. Bir bulmacayı çözmem 2-3 günümü alırdı. İnternet ortamında bana bulmacalar hakkında soru çok sorulur hiç üşenmez bunlara cevap verirdim. Hatta çözülmüş bulmaca save dosyalarını gönderirdim. Sonunda her oyunun açıklamasını yazdım da sorular kesilir gibi oldu.
Gerek Rise de gerek TR 2013 te gerekse bulmacalar çok zor değil. Ama inanın challenger girişini bulmak daha zor. Fakat Shadow of the Tomb Raider de bilmeceler biraz daha zor.

Gelelim bu challenger de nelere dikkat edeceğiz, nasıl bulacağız.
1- Haritada challengerler kesik çizgili türbe şeklinde görülüyor. Haritanın sol tarafında kaç challenger olduğunu ve topladığınız materyalleri görebilirsiniz.
2- Haritaya girip challengeri işaretlerseniz ve Lokal targeti seçerseniz oyunda q ya basınca (Bendeki PC de q yaptım) challenger mavi olarak gideceğiniz yönü kesik çizgili türbe şeklide görülüyor. Bunu takip etmelisiniz.
3- Bir challengere yaklaştığınız zaman "Opisyonal challange tomb nearby" yazısı çıkar. Yani yakında challenger var demektir. Daha sonra "Eexpolare enterence"
Girişi araştırın yazısı çıkar. Artık girişi arayıp bulmalı ve içeri girmelisiniz.
4- Bir çok challengere girebilmeniz için bazı kabiliyetinizin olması lazım. Mesela halat atana ok ve yay. Alev atan yay, bomba atan silah, su altında uzun süre kalma kabiliyeti gibi. Bu nedenle oyunun ilk başlarında challengere giremezsiniz. Bir çok challengerin kapısını açmak için halat lazımdır. Etraftan materyalleri  toplamalısınız, sandıkları açmalısınız ve kamp ateşinde kabiliyetinizi artırmasınız. Her silahı günceleşmelisiniz. İlk oynayışta challengerin yerini tespit edersiniz daha sonra kabiliyetiniz artınca, güncel silahlara kavuşunca buraya Fast Travelel (Hızlı seyahat, ışınlanma) ile gelirsiniz.
4- Challenger den sonra ilk kampa gidip istirahat edin oyun burada save yapıyor.
5- Challenger sonunda size ödül olarak bazı şeyler verecektir. Bunları kabiliyetinizi artırmada kullanın. Kabiliyet artırma ve silah güncellemeleri kampta yapabilirsiniz. Güncellenmesi gereken şeyler biraz daha beyaz ve parlak görülüyor. Bunları tıklamalısınız. Burada ayrıca elbisenizi değiştirebilirsiniz.

Amacım sizi challengerlere ısıtmak ve oynatmak. Yoksa herkes 7-8 saatte oyunu bitirir. Bu marifet değil. Oyunu bitiren birine sorun "kaç challenger çözdün" diye apışıp kalacaktır. Challenger mutlaka kendi başınıza çözmeye çalışın. Takılırsanız buraya bakabilirsiniz.

Evet şimdi buyurun challengerlere:

1 - Peruvian Jungle (Underworld Gate)
2 - Peruvian Jungle (Judge's Gaze)
3 - Kuwaq Yaku (Howling Caves)
4 - The Hidden City (Path of Battle)
5 - The Hidden City (Temple of the Sun)
6 - The Hidden City (Ancient Aqueduct)
7 - Cenote (San Cordoba)
8 - Mission of San Juan (Tree of Life)
9 - Mission of San Juan (Thirsty Gods)

1 - Peruvian Jungle Underworld Gate

Bir kapmta kendinizi Peruvian Jungle bölgesine fast travel ile ışınlayın. Tab ile haritaya girip tombun olduğu ikonu işaretleyin ve Toggle waypointi işaretleyin. Böylece oyunda navigasyon sizi tonmba götürecektir.
Kampın solundan devam edip cahallengere doğru yol alın. Bayağı uzun bir yoldan atlama zıplamadan sonra bulmacaının olduğu yere gelin. Yolu tarif etmiyorum Zaten tek yön bunu sin bulmanız lazım.

Soldaki dişlinin kolunu kendinize doğru çekin.  Uçurumun karşısındaki halat bağına halat atıp iki halat başını bir birine bağlayın. Halata zıplayıp karşıya geçin. Z şeklindeki dişliyi kendinize çekin ve hareket eden asılı sandığın üzerine zıplayıp karşıya geçin. Buradaki dişlinin kolunu ileri iteri itin ve aslı sandık ile bu dişili üzerindeki halat başlarını bir birine bağlayın.  Böylece sandık sabitlenecek. Gidip sandık üzerinden karşıya atlayın. Gene Z şeklindeki dişliye geldiniz. Kolu kendinize doğru itin. Hareket eden sandığa atlayın sandığın gidebilecek en son noktaya kadar gidin karşıya atlayın. Duvarlarda tırmanacaksınız. Yukarıdan düşen kayalara dikkat edin. Yukarı çıkın böylece heykele ulaşacaksınız. Kolu aşağı bastırın. AEGL'S PERCH i alın. Tomb Complete yazacak. Dallardan uçurumlardan geçin. Geldiğiniz yollardan geçerek kapm ateşinin olduğu yere gelin.
2 - Peruvian Jungle Judge's Gaze
Peruvian Jungle nin Göl kenarındaki tomb ikonunu seçip işaretleyin. Oraya gideceğiz. İki kayalık arasından geçin. İleride derin suya düşeceksiniz. Tahtalı merdivene zıplayıp heykelin kapattığı kapıyı açın ve buradan geçin. Uzun asmalı köprüden geçip su altından Bulmacaların olduğu odaya girin.
Burada yapılacak şey girdiğiniz kapının üzerindeki heykele ulaşmak. Bunun için 2 tane ağaçlı köprüyü buraya uzatmak.
Soldaki arabayı en sola çekin. 2 ci arabayı en başa çekin. Şimdi ilk arabayı ileri en sona itin. İkinci arabayı iki yolun kavşak noktasında durdurun ki ağaç merdiveni  kavrasın tutsun. Sağdaki halat başını ilerideki heykelin halat başına bağlayın. Sağdaki harabe sütunlardan en yukarı çıkıp soldaki ağaç merdivenin üzerine atlayın. Ağırlığınızla aşağı inecek ve arabaya kenetlenecek. Aşağı düşün arabayı ileri en sona itin. Kanatlar açılsın merdiveni beklesin.
Şimdi gelin ortadaki ağaçlı merdivenin halat başı ile ilerideki heykelin halat başını bağlayın. Ev gibi yapının sol bacağından yukarı zıplayıp en üste çıkın ve ağaçlı merdiveni atlayıp tutunun ağırlığınız ile aşağı inecek. Böylece ağaçlı merdiven çıkacağınız platforma yükseldi. Gidip tırmanın heykele varın ve kolu indirin. CAINMAN'S HEAR dı alın. Tomb copmlete yazacak. Geldiğiniz yolda birçok atlama zıplama ile kampa ulaşın.

3- Kuwaq Yaku Howling Caves
Kampta kendinizi haritada Kuwaq Yakuya ışınlayın. Burada gene haritaya girip Tomb ı bulun ve toggle waypointi işaretleyin. Böylece oyunda size tombun yerini navigasyon olarak gösterecektir.Uçak enkazının olduğu yere gelin. Burada araştırma yapın. Tomb girişini bulun. Biraz ilerleyince derin bir su gölüne düşeceksiniz. You size tarif etmeyeceğim siz bulursunuz zaten gideceğiniz yol tek yön. 4 kurdu öldürdükten sonra "New base Camp" yazısının olduğu mağara girişinde geçin. Bulmacaların olduğu odaya geldiniz.
Hemen sağdaki kolu kendinize doğru çekin. Heykel inecek ve avize gibi olan oluşum salınmaya başlayacak. Buna zıplayın tutunun karşıya atlayın. Buradaki kolu kendinize çekin heykel insin ve kapaklar açılsın vede rüzgar içeri girsin. Şimdi açılan kapakların karşısındaki platforma atlayın zıplayın geçin. Salınan avizeye halat atın kendinize çekin ve avizenin karşıdaki platformu devirmesini sağlayın. Çekmiş olduğunuz ikinci kolun olduğu yere tekrar gelin.

Kolu ileri itin böylece kapaklar kapanacak ve rüzgar kesilecek. Böyleden köprüden geçmeniz mümkün olacak. Tekrar glin köprü platformdan geçin. Ateş yanan yerin solundaki duvara tırmanın. Sağa ilerleyin. Atlayamadığınız yere gelince düşün. Burada halat ile iki halat başını ve avizeyi bağlayın ve zıplayıp tutunun ortaya gelince düşün. Köprüden geçip tekrar 2 ci kola gelin kolu kendinize çekin ve kapakları açın yandaki duvar kırılacak. Şimdi kapakları tekrar kapatın böylece rüzgarda kesilecek. Atlayın köprüden geçin. Soldaki ateşin olduğu platformun oradaki 3 cü kolu kendinize çekin. Yeni açılan platforma zıplatın atlayın ve
HURCAN'S MANTELE yi alın. Böylece tomb görevi tamamlandı yazısınız göreceksiniz. Geldiğiniz yollardan tekrar dönün kamp ateşine gelin.

4 - The Hidden City Path of Battle
Kampta gölün kenarındaki Tomb u işaretleyin. Ve navigasyona göre devam edin. Orman ve su altından devam edin. Yeni kamp ateşini yakın. Dönen bıçaklı çarkları geçip karşı duvara tutunun aşağı inin. Büyük kolu itin kapı açılsın. Hareket edin iki büyük disk arasından geçin. Ortada kolu dönen platforma gelin. Kollardan atlayarak sol platforma zıplayın. İlerleyin makineyi durdurmak için kolu kendiniz doğru çekin. Şimdi diğer taraftaki kolu itin ve ortadaki platformun durmasını ve  inmesini sağlayın. Diğer tarafa geçip kolu uzun çekin. Diğer tarafa geçip kolu itin. Ortadaki platform durdu. Zaman kaybetmeden gidin ve tırmanın. En üstüne çıkmak için kendinize bir yol bulun ve en üste çıkın heykelin kolunu indirin. SIP'S QUIVER i alın. İki halat başını bağlayın kayın ilk başta yakmış olduğunuz kamp ateşine gelin.Bayağı bir hoplayıp zıplamanız gerekecek.
5 - The Hidden City Temple of the Sun

Suda devam edin. Sudan çıkın kendinize hoplayıp zıplayıp yol bulun. En sonunda yeni bir kamp ateşi bulacaksınız. İlerleyin sonunda aynalı odaya geleceksiniz. Kamptan Lost cityin en güneyindeki binanın oradaki Tombu seçin. Bu zaten şehir içinde hemen ileride oda içinde küçük havuzcuk var oraya dalın su altından devam edin. Aynalı odaya gelin.
Hemen önünüzdeki aynanın kolunu kendinize çekin. Işık üzmesi soldaki sütuna vursun. Gidip sütundan karşıya atlayın Kolu kendinize çeki ışık karşıdaki sütuna vursun. Şimdi arkadaki merdivenden yukarı çıkın. Sütundan kolun olduğu yere gelin kolu yarım daire itin ışık karşı sütuna vursun gidip iki sütun atlayın geldiğiniz yerdeki aynayı son atladığınız sütuna çevirin ve gidip ona tırmanın. İki sütun geçin ve ilk aynaya gelin. Aynayı ilk sütuna çevirin gelip karşıya geçin aynayı şimdi diğer sütuna çevirip bu sütundan da geçin ve aynaya gelin. Aynayı çevirin iki sütun geçin gene aynayı çevirince ortadaki platformun yolu açılacak.
Biliyorum biraz karışık oldu ama aynısını yapınca ve görerek yapınca daha iyi anlıyorsunuz. Şimdi ortadaki platformdan laleye benzeyen platforma atlayın ve heykele geleceksiniz. Kola basın HOATZIN'S HUNGER i alacaksınız. Geldiğiniz yoldan geri dönün kamp ateşine varın.

6- The Hidden City (Ancient Aqueduct
Kampta hemen yukarıdaki gölün kıyısındaki Tombu işaretleyin. Sola devam edin. Duvara atlamayın aşağı düşün. Su altından devam edin. İki kaya arasından geçin. Yanlış yere çıkmayın. Su altından devam edip iki kaya arasından geçin. Kamp ateşini yakın. Aşağı düşün. Sala tekme atın ve halat başının oraya getirip halat atın ve sal ile halat başını bağlayın. şimdi yukarı çıkıp kolu kendinize doğru çekin. Vakit kaybetmeden su altında açılan kapaktan geçin su altında devam edin. Önünüze engelli bir kapı çıkacak bunu aletle kırın. Tam karşıda kol var bunu indirin. Sudan çıkın kapalı kapıyı halat atarak açın.
İçeri girin gelen yaratıkları öldürün. Salın bağlantısını kesin ve tekme ile salı diğer odaya taşıyın. Yukarı çıkıp kolu çekin böylece odaya su dolacak. Suya atlayıp alt geçitten geçin. Yukarı çıkın sal yukarı çıkmış olacak. Sala çıkın ve duvara atlayın. Gelen yaratıkları öldürün. Kolu çekin ve duvardan ayrılmasını sağlayın.
Sala çıkın sal giderken büyük çarkın oradaki halat başı ile salı bağlayın ve çarkın oraya gitmesiniz sağlayın. Duvardan çıkın ve sal ile buradaki halat başını bağlayın. Vakit kaybetmeden bu  halat başı ile yukarıda gördüğünüz asılı halat başı ile çarkın halat başına bağlayın ve dönünce bir kafes yükselecek. Şimdi zaman kaybetmeden sala atlayın ortadaki platforma atlayın yukarı çıkın kafese atlayıp karşı tarafa geçin ileride heykelin kolunu indirin Böylece JAGUAR'S PAW alın. Tomb tamamlandı yazacak. Büyük çarkın oradaki gerili ipten kayın yukarıda kamp ateşine gelin. 

7 - Cenote San Cordoba
Kampıa yay gibi olan gölün üzerindeki Tomb u seçin. Sola devam edin. Kayalarda atlayacağınız bir yer var. İşareti denk getirin karanlıkta iyi görülmüyor. Uzun atlayış ve uzun uğraşıdan sonra karşıya geçin. Su altından uzun devam edin. Tavsiyem tomb navigasyonu takıp edin yoksa su altında kaybolup boğulmanız işten bile değil. Tehlikeli su altı akımı sizi alıp götürecek derin suya düşeceksiniz. Çıkın hoplayıp zıplayın yeni kamp ateşini yakın.
İlrtide arabanın kapattığı top arabası var. Önce arabayı sora top arabasını itin ve uçurumdan aşağı yuvarlayın. Açmış olduğu geçitten geçin. İspanyol kalyonun olduğu yere geleceksiniz. Geminin iskele tarafına geçip sala tekme atın suya düşünce üzerine binin ve geminin üzerine tırmanmaya başlayın. Zaten tırmanacağınız yerler belli ve işaretli. Güvertede kolu bulun bunu döndürün. Yukarıdaki top arabalı vinç hareket edecek. Şimdi soldan suya atlatın. Su altı kapısını kırıp ilerleyin.  En yukarıda bayraktan sola atlatın gemi burnundaki direkten kayalığa atlayın. Mağaradan geçin geminin seren direğindeki kolu kırın hemen yukarı tırmanıp soldaki mağaraya zıplayın. Buradan gemi orta direğe zıplayın oradan kolun olduğu yere düşün kolu çevirin. Gelip direkten kutunun olduğu yere atlayın.  En üste tırmanıp dişliyi kırın böylece top arabası düşecek ve güvertede delik açacak. Bu delikten aşağı düşün heykelim olduğu yere geleceksiniz. Kolu indirin.
CAIMAN'S BREATH II yı alın. Yandaki kapıyı halat atarak kırın ve kapıdan geçin. Suya düşün sonunda kamp ateşine geleceksiniz.

8 - Mission of San Juan Tree of Life
San juanı işaretleyin Burada gördüğünüz Tomba gideceksiniz. Merdivenden çıkın kamp ateşini yakın. Soldan devam edin. Halat atarak kapıyı kırın ve geçin.
Gaz fışkırtan kafaya alevli ok atın ve patlatın. İleride balta il kıracağın ız bir kol vr kırın. Gene gazı patlatın ve sağa devam edin.  İki halat başını bağlayıp aşağı kayın. İleride gaz fışkırtan kafaya alevli oku atıp patlatın kafes hareket edecek atlayın ve karşıya geçin. Sola daha sonra sağa devam edin. Demir sütunun kolunu balta ile kırın. Gelen yaratıkları öldürün. İlerleyin sağdaki gaza alet atın ve patlatın kafesten karşıya geçin. Bayağı ilerleyince ipi keseceğiniz bir ip var bunu kesin. Sallanan avize hareket edecek. Buna atlayıp karşı platforma geçin. İleride kolu kırın yaratıkları öldürün. Sağa devam gazı patlatın. Platforma tırmanın buradaki ipi de kesip avizeyi hareket haline getirin. Sağa devam balta ile kolu kırın. Ortadaki platforma atlayın gazı patlatın. Sol tarafa geçin gelen yaratıkları öldürün. Yukarı çıkıp direk köprüden geçin. Heykele varacaksınız. Kolu indirin KINICH AHAU'S BOON u alın. Sağda iji halat başını bağlayıp aşağı kayın. Hoplaya zıplaya yolunuz bulun ve kampa gelin.

9 - Mission of San Juan Thirsty Gods
Üst gölün alt ucundaki Tombu seçin. Suda başlıyorsunuz. Devam edin. Gene suya gireceksiniz. Su altındaki başlığa dikkat. Çıkıp diğer suya girin kapıyı halat ile açın. Su çekilecek buradan gidip aşağı kayın. Sudan çıkın Salın ipini kesin. Salın üzerinden duvara tırmanın. Kamp ateşini yakın. Sağda suya düşeceksiniz. Salın ipini kesin. Devam edip ikinci ipi kesin. Sudan çıkıp sal vasıtası ile duvara atlayın. Sağa devam edip kolu bulun kolu itin ve sütunu hareket ettirin. Suyun konteyre dökülmesini sağlayın. Ağırlığı ile aşağı inecek. Büyük çarkın önüne zıplayın. Çark ille karşıdaki halat başını bağlayın. Şimdi kola gelin ve çevirin sütun dönünce çarka su dolacak ve çark dönecek. Askıyı aşağı çekecek. Kola gelin kolu çevirin su tazyikini keserek çarkı durdurun. Suya atlayın salın altından suya dalın. Aşağıdaki mağaradan devam edin. Yukarı çıkın sağa sola deva ederseniz heykeli bulacaksınız. Kolu indirin SIP'S STRIKE yi alın. Gelin ipten kayın Atlayıp zıplayın kamp ateşine varın. Böylece challengerleri bitirdik.
Elime ve ellerinize sağlık. Yeni oyunda görüşmek üzere.
________ Op.Dr.Ali Hatay_______
alihatay@gmx.net
www.dralihatay.com
www.dralihatay.com/tombraider
______________________________
#2
(04-12-2018, Saat: 10:37 PM)DoktorAbi Nickli Kullanıcıdan Alıntı: SHADOW OF THE TOMB RAİDER  CHALLENGE AÇIKLAMASI

YAZAN: Ali Hatay 
alihatay@gmx.net
Challenger ne demek önce ona cevap verelim. Özel anlamda challenger düello meydan okumak manasına gelir. Tomb Raider oyunu için gizli bir bölmeyi bulmak buradaki bulmacayı çözmek (Puzzle)böylece ekstra haklar, materyaller ) para, eşya,hazine, silah mühimmat gibi) kazanmaktır. Bu ta Tomb Raider  1 den beri vardı. O zamanlar ismi secretti yani gizil bölme. Bu secret bulunur içindeki ödül alınırdı.
Bundan önceki Tomb Raider 2013 a survivor born (Reborn) oyununda da secret olarak karşımıza gelen bu olay rise of tomb raider de karşımız Challenger olarak çıktı.
Bu oyuna ayrı bir hava veriyor. Oyun ana konusunu çok ilgilendirmiyor ama bu görevi yapınca bir çok özellik kazanıyorsunuz usta oluyorsunuz.Ayrıca bu bulmacaları çözmek bir usta işi oluyor. Kafayı çalıştırıyor. Tomb raider sadece vurdu kırdı koşma zıplama değil bir bulmaca oyun olduğunu da gösteriyor.
Gerek rise gerekse TR 2013 (Reborn) oyununu düz oynarsanız 7-8 saatte bitirmeniz mümkün. Bu yönden internette haksız olarak olumsuz eleştiri almıştır. Halbuki  ve TR 2013 oyunların da 8, Rise de 9 Shadow of the Tomb Raider de 9 secret veya challenger var. Ayrıca Risede 2-3 kişi ek görev veriyor. Bu görevleri kabul edip etmemeniz tercihiniz kalmış Elbette usta oyuncular kabul edeceklerdir. Her bir görev 5-6 işlemi yapmanız gerektirecek şekilde artık oyunun uzunluğunu siz düşünün. Bir Call OF Duty den daha uzun olur.

Eski TR oyunlarında bulmacalar çok, çok zordu. Bir bulmacayı çözmem 2-3 günümü alırdı. İnternet ortamında bana bulmacalar hakkında soru çok sorulur hiç üşenmez bunlara cevap verirdim. Hatta çözülmüş bulmaca save dosyalarını gönderirdim. Sonunda her oyunun açıklamasını yazdım da sorular kesilir gibi oldu.
Gerek Rise de gerek TR 2013 te gerekse bulmacalar çok zor değil. Ama inanın challenger girişini bulmak daha zor. Fakat Shadow of the Tomb Raider de bilmeceler biraz daha zor.

Gelelim bu challenger de nelere dikkat edeceğiz, nasıl bulacağız.
1- Haritada challengerler kesik çizgili türbe şeklinde görülüyor. Haritanın sol tarafında kaç challenger olduğunu ve topladığınız materyalleri görebilirsiniz.
2- Haritaya girip challengeri işaretlerseniz ve Lokal targeti seçerseniz oyunda q ya basınca (Bendeki PC de q yaptım) challenger mavi olarak gideceğiniz yönü kesik çizgili türbe şeklide görülüyor. Bunu takip etmelisiniz.
3- Bir challengere yaklaştığınız zaman "Opisyonal challange tomb nearby" yazısı çıkar. Yani yakında challenger var demektir. Daha sonra "Eexpolare enterence"
Girişi araştırın yazısı çıkar. Artık girişi arayıp bulmalı ve içeri girmelisiniz.
4- Bir çok challengere girebilmeniz için bazı kabiliyetinizin olması lazım. Mesela halat atana ok ve yay. Alev atan yay, bomba atan silah, su altında uzun süre kalma kabiliyeti gibi. Bu nedenle oyunun ilk başlarında challengere giremezsiniz. Bir çok challengerin kapısını açmak için halat lazımdır. Etraftan materyalleri  toplamalısınız, sandıkları açmalısınız ve kamp ateşinde kabiliyetinizi artırmasınız. Her silahı günceleşmelisiniz. İlk oynayışta challengerin yerini tespit edersiniz daha sonra kabiliyetiniz artınca, güncel silahlara kavuşunca buraya Fast Travelel (Hızlı seyahat, ışınlanma) ile gelirsiniz.
4- Challenger den sonra ilk kampa gidip istirahat edin oyun burada save yapıyor.
5- Challenger sonunda size ödül olarak bazı şeyler verecektir. Bunları kabiliyetinizi artırmada kullanın. Kabiliyet artırma ve silah güncellemeleri kampta yapabilirsiniz. Güncellenmesi gereken şeyler biraz daha beyaz ve parlak görülüyor. Bunları tıklamalısınız. Burada ayrıca elbisenizi değiştirebilirsiniz.

Amacım sizi challengerlere ısıtmak ve oynatmak. Yoksa herkes 7-8 saatte oyunu bitirir. Bu marifet değil. Oyunu bitiren birine sorun "kaç challenger çözdün" diye apışıp kalacaktır. Challenger mutlaka kendi başınıza çözmeye çalışın. Takılırsanız buraya bakabilirsiniz.

Evet şimdi buyurun challengerlere:

1 - Peruvian Jungle (Underworld Gate)
2 - Peruvian Jungle (Judge's Gaze)
3 - Kuwaq Yaku (Howling Caves)
4 - The Hidden City (Path of Battle)
5 - The Hidden City (Temple of the Sun)
6 - The Hidden City (Ancient Aqueduct)
7 - Cenote (San Cordoba)
8 - Mission of San Juan (Tree of Life)
9 - Mission of San Juan (Thirsty Gods)

1 - Peruvian Jungle Underworld Gate

Bir kapmta kendinizi Peruvian Jungle bölgesine fast travel ile ışınlayın. Tab ile haritaya girip tombun olduğu ikonu işaretleyin ve Toggle waypointi işaretleyin. Böylece oyunda navigasyon sizi tonmba götürecektir.
Kampın solundan devam edip cahallengere doğru yol alın. Bayağı uzun bir yoldan atlama zıplamadan sonra bulmacaının olduğu yere gelin. Yolu tarif etmiyorum Zaten tek yön bunu sin bulmanız lazım.

Soldaki dişlinin kolunu kendinize doğru çekin.  Uçurumun karşısındaki halat bağına halat atıp iki halat başını bir birine bağlayın. Halata zıplayıp karşıya geçin. Z şeklindeki dişliyi kendinize çekin ve hareket eden asılı sandığın üzerine zıplayıp karşıya geçin. Buradaki dişlinin kolunu ileri iteri itin ve aslı sandık ile bu dişili üzerindeki halat başlarını bir birine bağlayın.  Böylece sandık sabitlenecek. Gidip sandık üzerinden karşıya atlayın. Gene Z şeklindeki dişliye geldiniz. Kolu kendinize doğru itin. Hareket eden sandığa atlayın sandığın gidebilecek en son noktaya kadar gidin karşıya atlayın. Duvarlarda tırmanacaksınız. Yukarıdan düşen kayalara dikkat edin. Yukarı çıkın böylece heykele ulaşacaksınız. Kolu aşağı bastırın. AEGL'S PERCH i alın. Tomb Complete yazacak. Dallardan uçurumlardan geçin. Geldiğiniz yollardan geçerek kapm ateşinin olduğu yere gelin.
2 - Peruvian Jungle Judge's Gaze
Peruvian Jungle nin Göl kenarındaki tomb ikonunu seçip işaretleyin. Oraya gideceğiz. İki kayalık arasından geçin. İleride derin suya düşeceksiniz. Tahtalı merdivene zıplayıp heykelin kapattığı kapıyı açın ve buradan geçin. Uzun asmalı köprüden geçip su altından Bulmacaların olduğu odaya girin.
Burada yapılacak şey girdiğiniz kapının üzerindeki heykele ulaşmak. Bunun için 2 tane ağaçlı köprüyü buraya uzatmak.
Soldaki arabayı en sola çekin. 2 ci arabayı en başa çekin. Şimdi ilk arabayı ileri en sona itin. İkinci arabayı iki yolun kavşak noktasında durdurun ki ağaç merdiveni  kavrasın tutsun. Sağdaki halat başını ilerideki heykelin halat başına bağlayın. Sağdaki harabe sütunlardan en yukarı çıkıp soldaki ağaç merdivenin üzerine atlayın. Ağırlığınızla aşağı inecek ve arabaya kenetlenecek. Aşağı düşün arabayı ileri en sona itin. Kanatlar açılsın merdiveni beklesin.
Şimdi gelin ortadaki ağaçlı merdivenin halat başı ile ilerideki heykelin halat başını bağlayın. Ev gibi yapının sol bacağından yukarı zıplayıp en üste çıkın ve ağaçlı merdiveni atlayıp tutunun ağırlığınız ile aşağı inecek. Böylece ağaçlı merdiven çıkacağınız platforma yükseldi. Gidip tırmanın heykele varın ve kolu indirin. CAINMAN'S HEAR dı alın. Tomb copmlete yazacak. Geldiğiniz yolda birçok atlama zıplama ile kampa ulaşın.

3- Kuwaq Yaku Howling Caves
Kampta kendinizi haritada Kuwaq Yakuya ışınlayın. Burada gene haritaya girip Tomb ı bulun ve toggle waypointi işaretleyin. Böylece oyunda size tombun yerini navigasyon olarak gösterecektir.Uçak enkazının olduğu yere gelin. Burada araştırma yapın. Tomb girişini bulun. Biraz ilerleyince derin bir su gölüne düşeceksiniz. You size tarif etmeyeceğim siz bulursunuz zaten gideceğiniz yol tek yön. 4 kurdu öldürdükten sonra "New base Camp" yazısının olduğu mağara girişinde geçin. Bulmacaların olduğu odaya geldiniz.
Hemen sağdaki kolu kendinize doğru çekin. Heykel inecek ve avize gibi olan oluşum salınmaya başlayacak. Buna zıplayın tutunun karşıya atlayın. Buradaki kolu kendinize çekin heykel insin ve kapaklar açılsın vede rüzgar içeri girsin. Şimdi açılan kapakların karşısındaki platforma atlayın zıplayın geçin. Salınan avizeye halat atın kendinize çekin ve avizenin karşıdaki platformu devirmesini sağlayın. Çekmiş olduğunuz ikinci kolun olduğu yere tekrar gelin.

Kolu ileri itin böylece kapaklar kapanacak ve rüzgar kesilecek. Böyleden köprüden geçmeniz mümkün olacak. Tekrar glin köprü platformdan geçin. Ateş yanan yerin solundaki duvara tırmanın. Sağa ilerleyin. Atlayamadığınız yere gelince düşün. Burada halat ile iki halat başını ve avizeyi bağlayın ve zıplayıp tutunun ortaya gelince düşün. Köprüden geçip tekrar 2 ci kola gelin kolu kendinize çekin ve kapakları açın yandaki duvar kırılacak. Şimdi kapakları tekrar kapatın böylece rüzgarda kesilecek. Atlayın köprüden geçin. Soldaki ateşin olduğu platformun oradaki 3 cü kolu kendinize çekin. Yeni açılan platforma zıplatın atlayın ve
HURCAN'S MANTELE yi alın. Böylece tomb görevi tamamlandı yazısınız göreceksiniz. Geldiğiniz yollardan tekrar dönün kamp ateşine gelin.

4 - The Hidden City Path of Battle
Kampta gölün kenarındaki Tomb u işaretleyin. Ve navigasyona göre devam edin. Orman ve su altından devam edin. Yeni kamp ateşini yakın. Dönen bıçaklı çarkları geçip karşı duvara tutunun aşağı inin. Büyük kolu itin kapı açılsın. Hareket edin iki büyük disk arasından geçin. Ortada kolu dönen platforma gelin. Kollardan atlayarak sol platforma zıplayın. İlerleyin makineyi durdurmak için kolu kendiniz doğru çekin. Şimdi diğer taraftaki kolu itin ve ortadaki platformun durmasını ve  inmesini sağlayın. Diğer tarafa geçip kolu uzun çekin. Diğer tarafa geçip kolu itin. Ortadaki platform durdu. Zaman kaybetmeden gidin ve tırmanın. En üstüne çıkmak için kendinize bir yol bulun ve en üste çıkın heykelin kolunu indirin. SIP'S QUIVER i alın. İki halat başını bağlayın kayın ilk başta yakmış olduğunuz kamp ateşine gelin.Bayağı bir hoplayıp zıplamanız gerekecek.
5 - The Hidden City Temple of the Sun

Suda devam edin. Sudan çıkın kendinize hoplayıp zıplayıp yol bulun. En sonunda yeni bir kamp ateşi bulacaksınız. İlerleyin sonunda aynalı odaya geleceksiniz. Kamptan Lost cityin en güneyindeki binanın oradaki Tombu seçin. Bu zaten şehir içinde hemen ileride oda içinde küçük havuzcuk var oraya dalın su altından devam edin. Aynalı odaya gelin.
Hemen önünüzdeki aynanın kolunu kendinize çekin. Işık üzmesi soldaki sütuna vursun. Gidip sütundan karşıya atlayın Kolu kendinize çeki ışık karşıdaki sütuna vursun. Şimdi arkadaki merdivenden yukarı çıkın. Sütundan kolun olduğu yere gelin kolu yarım daire itin ışık karşı sütuna vursun gidip iki sütun atlayın geldiğiniz yerdeki aynayı son atladığınız sütuna çevirin ve gidip ona tırmanın. İki sütun geçin ve ilk aynaya gelin. Aynayı ilk sütuna çevirin gelip karşıya geçin aynayı şimdi diğer sütuna çevirip bu sütundan da geçin ve aynaya gelin. Aynayı çevirin iki sütun geçin gene aynayı çevirince ortadaki platformun yolu açılacak.
Biliyorum biraz karışık oldu ama aynısını yapınca ve görerek yapınca daha iyi anlıyorsunuz. Şimdi ortadaki platformdan laleye benzeyen platforma atlayın ve heykele geleceksiniz. Kola basın HOATZIN'S HUNGER i alacaksınız. Geldiğiniz yoldan geri dönün kamp ateşine varın.

6- The Hidden City (Ancient Aqueduct
Kampta hemen yukarıdaki gölün kıyısındaki Tombu işaretleyin. Sola devam edin. Duvara atlamayın aşağı düşün. Su altından devam edin. İki kaya arasından geçin. Yanlış yere çıkmayın. Su altından devam edip iki kaya arasından geçin. Kamp ateşini yakın. Aşağı düşün. Sala tekme atın ve halat başının oraya getirip halat atın ve sal ile halat başını bağlayın. şimdi yukarı çıkıp kolu kendinize doğru çekin. Vakit kaybetmeden su altında açılan kapaktan geçin su altında devam edin. Önünüze engelli bir kapı çıkacak bunu aletle kırın. Tam karşıda kol var bunu indirin. Sudan çıkın kapalı kapıyı halat atarak açın.
İçeri girin gelen yaratıkları öldürün. Salın bağlantısını kesin ve tekme ile salı diğer odaya taşıyın. Yukarı çıkıp kolu çekin böylece odaya su dolacak. Suya atlayıp alt geçitten geçin. Yukarı çıkın sal yukarı çıkmış olacak. Sala çıkın ve duvara atlayın. Gelen yaratıkları öldürün. Kolu çekin ve duvardan ayrılmasını sağlayın.
Sala çıkın sal giderken büyük çarkın oradaki halat başı ile salı bağlayın ve çarkın oraya gitmesiniz sağlayın. Duvardan çıkın ve sal ile buradaki halat başını bağlayın. Vakit kaybetmeden bu  halat başı ile yukarıda gördüğünüz asılı halat başı ile çarkın halat başına bağlayın ve dönünce bir kafes yükselecek. Şimdi zaman kaybetmeden sala atlayın ortadaki platforma atlayın yukarı çıkın kafese atlayıp karşı tarafa geçin ileride heykelin kolunu indirin Böylece JAGUAR'S PAW alın. Tomb tamamlandı yazacak. Büyük çarkın oradaki gerili ipten kayın yukarıda kamp ateşine gelin. 

7 - Cenote San Cordoba
Kampıa yay gibi olan gölün üzerindeki Tomb u seçin. Sola devam edin. Kayalarda atlayacağınız bir yer var. İşareti denk getirin karanlıkta iyi görülmüyor. Uzun atlayış ve uzun uğraşıdan sonra karşıya geçin. Su altından uzun devam edin. Tavsiyem tomb navigasyonu takıp edin yoksa su altında kaybolup boğulmanız işten bile değil. Tehlikeli su altı akımı sizi alıp götürecek derin suya düşeceksiniz. Çıkın hoplayıp zıplayın yeni kamp ateşini yakın.
İlrtide arabanın kapattığı top arabası var. Önce arabayı sora top arabasını itin ve uçurumdan aşağı yuvarlayın. Açmış olduğu geçitten geçin. İspanyol kalyonun olduğu yere geleceksiniz. Geminin iskele tarafına geçip sala tekme atın suya düşünce üzerine binin ve geminin üzerine tırmanmaya başlayın. Zaten tırmanacağınız yerler belli ve işaretli. Güvertede kolu bulun bunu döndürün. Yukarıdaki top arabalı vinç hareket edecek. Şimdi soldan suya atlatın. Su altı kapısını kırıp ilerleyin.  En yukarıda bayraktan sola atlatın gemi burnundaki direkten kayalığa atlayın. Mağaradan geçin geminin seren direğindeki kolu kırın hemen yukarı tırmanıp soldaki mağaraya zıplayın. Buradan gemi orta direğe zıplayın oradan kolun olduğu yere düşün kolu çevirin. Gelip direkten kutunun olduğu yere atlayın.  En üste tırmanıp dişliyi kırın böylece top arabası düşecek ve güvertede delik açacak. Bu delikten aşağı düşün heykelim olduğu yere geleceksiniz. Kolu indirin.
CAIMAN'S BREATH II yı alın. Yandaki kapıyı halat atarak kırın ve kapıdan geçin. Suya düşün sonunda kamp ateşine geleceksiniz.

8 - Mission of San Juan Tree of Life
San juanı işaretleyin Burada gördüğünüz Tomba gideceksiniz. Merdivenden çıkın kamp ateşini yakın. Soldan devam edin. Halat atarak kapıyı kırın ve geçin.
Gaz fışkırtan kafaya alevli ok atın ve patlatın. İleride balta il kıracağın ız bir kol vr kırın. Gene gazı patlatın ve sağa devam edin.  İki halat başını bağlayıp aşağı kayın. İleride gaz fışkırtan kafaya alevli oku atıp patlatın kafes hareket edecek atlayın ve karşıya geçin. Sola daha sonra sağa devam edin. Demir sütunun kolunu balta ile kırın. Gelen yaratıkları öldürün. İlerleyin sağdaki gaza alet atın ve patlatın kafesten karşıya geçin. Bayağı ilerleyince ipi keseceğiniz bir ip var bunu kesin. Sallanan avize hareket edecek. Buna atlayıp karşı platforma geçin. İleride kolu kırın yaratıkları öldürün. Sağa devam gazı patlatın. Platforma tırmanın buradaki ipi de kesip avizeyi hareket haline getirin. Sağa devam balta ile kolu kırın. Ortadaki platforma atlayın gazı patlatın. Sol tarafa geçin gelen yaratıkları öldürün. Yukarı çıkıp direk köprüden geçin. Heykele varacaksınız. Kolu indirin KINICH AHAU'S BOON u alın. Sağda iji halat başını bağlayıp aşağı kayın. Hoplaya zıplaya yolunuz bulun ve kampa gelin.

9 - Mission of San Juan Thirsty Gods
Üst gölün alt ucundaki Tombu seçin. Suda başlıyorsunuz. Devam edin. Gene suya gireceksiniz. Su altındaki başlığa dikkat. Çıkıp diğer suya girin kapıyı halat ile açın. Su çekilecek buradan gidip aşağı kayın. Sudan çıkın Salın ipini kesin. Salın üzerinden duvara tırmanın. Kamp ateşini yakın. Sağda suya düşeceksiniz. Salın ipini kesin. Devam edip ikinci ipi kesin. Sudan çıkıp sal vasıtası ile duvara atlayın. Sağa devam edip kolu bulun kolu itin ve sütunu hareket ettirin. Suyun konteyre dökülmesini sağlayın. Ağırlığı ile aşağı inecek. Büyük çarkın önüne zıplayın. Çark ille karşıdaki halat başını bağlayın. Şimdi kola gelin ve çevirin sütun dönünce çarka su dolacak ve çark dönecek. Askıyı aşağı çekecek. Kola gelin kolu çevirin su tazyikini keserek çarkı durdurun. Suya atlayın salın altından suya dalın. Aşağıdaki mağaradan devam edin. Yukarı çıkın sağa sola deva ederseniz heykeli bulacaksınız. Kolu indirin SIP'S STRIKE yi alın. Gelin ipten kayın Atlayıp zıplayın kamp ateşine varın. Böylece challengerleri bitirdik.
Elime ve ellerinize sağlık. Yeni oyunda görüşmek üzere.

Güzel bir paylaşım eline sağlık.
Dediğin gibi eskiden bulmacalar zor olurdu şimdi ise secret bulmak zor =) Tpmb raider 4 ü bitirmem 2 seneden fazla sürmüştü ozamanlar küçüktüm =) ve o gün den bu güne dek hep bir mısır miteolojisinde geçicek tomb raider özlemindeyim.

Oyuna gelince yok diğer oyunun aynı grafik mandalında vs gibi boş eleştirileri bir kerena itip oyuna odaklandığımda üçlemenin  en iyi oyunu olduğu kanısına varıyorum birincisinin atmosferi o kayıp hissi ap ayrıdır bende ama üçüncü oyunda köklerine geri dönme açısından ap ayrı bir yer edinmiştir bende. Öyleki bilgisayarımı modernize ettiğimde ilk ve tekrar oynayacağım oyun =) malesef düşük ayarlardaoynadım =(
Yol ortasında yürürüm bana göre değil kaldırım.. Sınırları siz çizdiniz ben ötesin de yaşarım..

Zifir karanlıkta tek bir nokta.. Kimine az kimine fazla..
#3
Paylasim icin tesekkurler. Gercekten cok yararli bir rehber oldu.


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi