Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tomb Raider Filmi 2018
Filmi bugün izledim bana göre güzel filmdi . Alicia Vikander gayet iyi di filmde
Bakın arkadaşlar nolur beklentiniz düşük olsa bile gidin bu filme. Ben bayıldım.  Çıldır  Resmen 2013 rebootu adına dilenmiş bir özür. Beklenmedik olaylar oluyor ve karşımıza daha önce hiç karşılaşmadığımız bir Lara çıkıyor. Lara  Şu an burayı spoilerla doldurmak isterdim ama ben çok beğendim siz de spoilersız izleyin ve keyfini çıkarın istedim. 

Alicia, tıpkı çoğu fan gibi beni de önyargılara boğan bir kadındı.  Lara'yı cidden layığıyla temsil ediyor. Filmdeki Lara, old Lara ciddiyeti ve absürtlüğünü çok göstermese de ne 2013 Lara'sı kadar küfürbaz ve çığırtkan (Film boyunca sadece bir yerde çığlık attığını duydum. Halay ) ne de trilogy Lara'sı kadar hanım hanımcık. Angelina Lara'sına kıyasla daha özgün bir kişiliğe sahip.  Alicia Lara'sı işi uzatmayıp 2013 Lara'sından daha çabuk badassliğe bürünüyor. Hatta adaya düşmeden önce Core Lara'sının o absürtlüğünü gördüğümü söyleyebilirim. Lara'nın hayatıyla ilgili en çok detay içeren filmdi bence. Çok ince göndermeler ve easter eggler var.  Zıpla

Filmin ilk dakikalarında Himiko ve Yamatai'den bahsedilince " Of yine başladı ada muhabbeti Miskin " gibi düşüncelere kapıldım. Tamamen fanlar için yapılmış ve sonunu bilmemize rağmen bizi şaşırtan bir film. Kraliçe Himiko cidden çok çok farklı işlenmiş ve olaya realistik yaklaşılmış. Filmde doğaüstü bir element bulamadım ki bu da ilerleyen filmlerde (olursa) Rise'daki gibi ölümsüz insanlar göreceğimiz anlamına gelmiyor. 

Bu biraz komik gelebilir ama filmdeki puzzle'lar ve tuzaklar Rise ve 2013'dekinden daha akıllıca ve eskileri hatırlatan tuzaklardı, hatta iki oyundaki toplam puzzleları toplasan bu kadar olmazdı bence. Legend'daki tuzakların neredeyse aynısı vardı. (Trailerdaki)

Trailerda gördüğümüz Croft Holding çok iyi işlenmiş ve Ana karakteri Rise'daki Ana gibi Lara'nın beyaz saçlı hali gibi yapılmamış. Trinity olayı bana Assassin's Creed'deki Templarları anımsattı. Tıpkı Templarlar gibi özel bir şirket adı altından yapıyorlar yapacaklarını.  Sopa

Fakat tek bir uyarım var ki sakın IMAX'e para vermeyin. Hiçbir farkı yok normal 3D'den.

Şimdiden iyi seyirler dilerim Smile

(Foruma yazmayı ve oldschool emoticonlar kullanmayı aşırı özlediğimi söylemeden edemeyeceğim. Umarım film vesilesiyle foruma can gelir)
[Resim: SZEwRC.gif]

Henüz filme gidemedim ama giden arkadaşların görüşlerinden dolayı heyecanım yükseldi diyebilirim. Alicia'nın Lara rolünü kurtardığını duymak sevindirdi doğrusu.  Smile Gidip izleyince yorumlarımı da yaparım.
[Resim: Eykkr8.gif]
Kısa ve öz: Vakit geçirmek için gidip izlenebilir. Düz bir aksiyon filmi. Zaten beklentim çok azdı ama bu kadar sade bir film olacağını düşünmemiştim.

.
.
.
.
Spoiler içerir.
Ortalama bir aksiyon filmiydi, senaristlerin acemiliği çok belli oluyordu. Keşke oyun senaryosundan uyarlama yapacaklarına daha özgün bir senaryo yapsalardı. Oyunun oynanış süresi uzun olduğundan mıdır nedir biraz boş bir film gibi geldi bana. Bazı karakterler pek bir işe yaramadı. Filmin en başında gördüğümüz boğma hareketini gördüğümüz an dedim adada kullanması gerekecek tekrar diye, ben bir kez beklerken aynı hareketi 3 kez yapmak zorunda kaldı. Himiko, Yamatai hikâyesi hiçbir yere varmadı doğaüstü ögeler bekliyordum açıkçası, tatmin etmedi.  *** BÜYÜK SPOILER: Lara, kendisini yakalayan Trinity ajanını suda boğarken gördüğü kişinin Richard olduğunu o saniye anladım ki Richard’ın ölü olmasını ümit ediyordum, gerçekten yaşıyor olması çok büyük bir klişe ve tekrar en başta bahsettiğim senarist acemiliğini gösteriyor. ***
Oyundaki bazı şeylere dokundurma yapmak için çok saçmalamışlar, o küçük balıkçı teknesinin adını Endurance koymasanız ne olurdu ki ya da Lara’nın karnına dal parçası girmese de olurdu gayet ve buz baltası hiç kullanılmasa da olurdu.  Ayrıca çok klişe ve geldiğini çok önceden anlayabileceğiniz sahneler vardı. Mesela o hırsız çocuklar, gördüğüm saniye dedim ben “Bunlar çantayı kapacak.” diye.
Himiko’nun hikâyesi keşke oyundaki gibi olsaydı, çok feci saçmalamışlar, TR ile ilgilenmeyen arkadaşlarım bile doğaüstü olaylar beklerken karşımıza “Jack in the Box” ve veba çıktı.
Yine her yeri dinamitle patlatıp geçen kötü adamlar bir kapı görünce Lara’nın bulmacayı çözmesini beklediler, kimsenin aklına patlatmak gelmedi. Ve 2 Trinity ajanını tehdit ederek adadan ayrıldılar.
Klişelerle dolu, aksiyonu bol ama olaysız bir film. Vakit geçirmelik, çerezlik izlenilebilir.
[Resim: 215678-gravity-falls-gravity-falls-banner.jpg]
Beklentim düşüktü ama bu kadarını da beklemiyordum ne yalan söyleyeyim... 
Fazla fazla eleştirmek istiyorum şu an ama içimdeki Şahika Koçarslanlı'yı dizginlemem lazım önce asdfsfsds

Neyse, hızlı hızlı sıralamam gerekirse:

-TR 2013 temel alınarak geliştirilecekti senaryo, okey dedik, geliştirilir en azından filan ama geliştirilmemiş, aksine gerilemiş.
-Tekrar diyorum, senaryo gerilemiş! Yani ellerinde 5 yıl öncesinin oyunu varken ve daha iyisini yapabilecekken oyunun anca %5'ini anlatabilecek bir kalibreye sahip olmuş.
-1 saat boyunca Lara'nın bisiklet yarışını, boksunu filan izledik amaçsızca. Croft Manor vardı ama cidden çok işlevsizdi. İzleyenler anlamıştır bile.
-Bir sürü saçma şeyle vakit kaybettikten sonra adayı rezil bi şekilde tasarlamışlar. Nerede o radio towerlar, shantytownlar, devasa tapınaklar, geotermal valleyler...
 Açılırken koca bi Warner Bros logosu geçiyor ve siz harika beklentilere giriyorsunuz, ama sonuç bu.
-Oyuncular arasında en iyisi bariz Alicia Vikander'dı. Beklentilerimi karşıladı, en azından filmdeki tek güzel şey oydu herhalde.
-Richard gereksiz ötesiydi, oyuncusu da öyle. Mathias inanılmaz benzemiş oyundakine ama karakteri fazla klişeydi. "Mezara girelim de bitsin" havasındaydı sürekli, zaten film de öyleydi... Boring *throwing shade* 

Bu film için fazla bile yazdım, yeter bence asdfsdfs. 
Yani illa ki izleyeceğim diyorsanız siz bilirsiniz, gidin subjektif bi gözle değerlendirin ama benim nacizane tavsiyem TV'de izlenmesidir.
Para vermeye değeceğini düşünmüyorum. 

Ama en önemlisi, TR 2013 oynadıysanız izlemenize hiç ama hiç gerek yok. 

Cidden yok. Gidin oyunu tekrardan bitirin de doğru düzgün senaryo görün arkadaşlar. Hem de nostalji yapmış olursunuz.

Puana falan da gerek yok, hak etmiyorlar fsgdfgsds
Gözlemlerimi yazayım bir bahaneyle tekrardan foruma yazacak bir konu olmasından mütevellit Gül

SPOİLER
Oyundaki gibi kendinizi direkt Yamatai'nin göbeğinde değil Lara'nın neden oraya gittiğini daha net anlıyorsunuz ve Himiko hakkında bilgiler baştan veriliyor. Lara oyundaki gibi adada ne yapacağını bilmeden berduş gibi dolaşmıyor, babasının notlarını komik yerlerde bulmuyor mesela. Doğaüstü güçlerin bu kadar olmamasının sebebi daha gerçekçi bir film ortaya çıkarmaktan dolayıdır diye düşünüyorum.
Boks ve bisiklet sahnesi sonraki sahneler için yaratılmış bir nüans olabilir. Lara'ya jiu-jitsu'da yaptırmışlar hem Mr Green  Adadan öncesine başka ne gibi sahneler konulabilirdi diye düşünüyorum en mantıklısı da aksiyon sahnesiyle doldurmak gibi geliyor. Çünkü hiç aksiyona girişmeyen bir Lara'yı direkt Yamatai'de görmek pek *abes* kaçardı.
Geyik vurup yalandan ağlama gibi saçma suçma sahneleri eklememişler. Yıkılma sahnesi oyunun başındayken filmin sonunda yer bulması gibi yer değişikleri daha çok oturmuş.
Lara'ya ayak bağı olan üçüncü sınıf gemi mürettabatının olmaması ve Lara'nın macerasının daha bireysel işlenmesi mantıklı. Lu hariç kafaya taktığı insan yok. Oyunda 5000 kişilik ordu vs Gerilla Lara modundaydı. Sürekli silah harbinde olmayan daha çok kaçan ve amacına direkt amaca odaklı hareket eden bir Lara var.
Richard pek gereksizdi. Boğma sahnesinde onu adadaki yamyamdır herhalde sanmıştım. Baba diyene kadar da anlamadım. Olmasaymış daha iyi olurmuş. Lara'nın adanın bir ucuna sürüklenmesini babasını bulmaya yorumlamışlar. Onun yerine salt Himiko hikayesi ekleselermiş veya diğer sahnelere bıraksalarmış daha iyi olurmuş.
Ayak basarak açılan tuzaklar 3-4 kez olmaya başlayınca öğh dedirtti  . Puzzle olması, eski oyunlara göndermeler güzeldi.
---------------------------------------------------------------------------------

Hikaye ve olay örgüsü bakımından Tomb Raider 2013 oyunundan kat be kat öteye taşınmış ve saçma sahnelerinden temizlenmiş bulduğum bir film(forumu sözlük sanmak At )
Düşündüğümüzde 2 saat sürecek bir film ve Lara nereden baksan adada 2 gününü geçiriyor. Sahne seçimlerini reboot hikayesine göre başarılı buldum en azından. Keşke oyuna bu kadar bağlı kalmayıp daha da özgün bir hikaye yaratsalardı. Kimse direkt olarak oyunu vermelerini beklemiyordur kesinlikle, daha iyisini verebilecek potansiyelleri varsa.
Genel bir film olarak değerlendirildiğine iyi bir film denilebilir ama kesinlikle yeterince izleyiciyi kucaklayan ve derinden etkileyen(Richard ile Lara'nın vedası buna örnek) bir durumu yok.
Alicia Vikander'den şüphem yoktu. Tam kıvamında oyunculuk sergiledi  Alkis
[Resim: 0lCZ7jM.jpg]
filmde oyunla bağlantı kurulmus ama ne film özgün olabılmıs ne oyun bırebır yansıtılabilmiş.
vasat bir filmdi benım ıcın.
alicia nın oyunculugu guzeldı. sevdım. ıtıcı gelmedı.
Lara nın kabılıyetlerını nasıl kazandıgını gostermesı guzel bır detay olmuş
Bulmacalar tadındaydı.

özetle izlenebilir ama olagan ustu dıyemem. puan olarak 10/6 verebılırım
(27-03-2018, Saat: 10:02 AM)laracroftt Nickli Kullanıcıdan Alıntı: filmde oyunla bağlantı kurulmus ama ne film özgün olabılmıs ne oyun bırebır yansıtılabilmiş.
Bulmacalar tadındaydı.

Ben bulmacaların da işlenişini sıradan buldum biraz. Özellikle bir tanesi saçmaydı üstelik, sonlara doğru zemindeki taşların teker teker çöktüğü bir koridorda sıkışıyorlardı. Kapıyı açıp kurtulmak için renkli taşlardan doğru olanı kapıya yerleştirmesi gereken bir sahne vardı, orada ismi yaşam taşı olanı kapıya yerleştirmesi gerekiyordu lara'nın. 

Buraya kadar sorun yok ama bütün taşları teker teker denedi önce, sonra geriye zaten 1-2 tane taş kaldı onu da takınca kapı açıldı. Ardından babası dedi ki sen hep ailenin en zekisi oldun. Tamam da zaten 1 kerede çözmedi ki bulmacayı, bütün taşları zaten deneme yanılma yöntemiyle eledi bir güzel. Son kalanı da aldı taktı kapı açıldı neresi zeka ile ilişkili bunun.  Gül

Film sadece aksiyon sahneleri için oyunda kullanılan bazı sahneleri kopyalamış. Lara stres altında değilken neşeli ve espiriliydi, normalde son oyunlardaki Lara modeli takıntılı ve sıkılgan biraz. Tip olarak yansıtmıyor hadi o önemli değilde ruh hali açısından da oyundaki Lara'yı yansıtmamışlar. Bazı önemli olayların sıralanış ve sunuluşu da derinlikten uzaktı, daha çok düşük bütçeli fan yapımı bir film gibiydi bu açıdan da.
(28-03-2018, Saat: 10:41 AM)BATTLEFIELD Nickli Kullanıcıdan Alıntı:
(27-03-2018, Saat: 10:02 AM)laracroftt Nickli Kullanıcıdan Alıntı: filmde oyunla bağlantı kurulmus ama ne film özgün olabılmıs ne oyun bırebır yansıtılabilmiş.
Bulmacalar tadındaydı.

Ben bulmacaların da işlenişini sıradan buldum biraz. Özellikle bir tanesi saçmaydı üstelik, sonlara doğru zemindeki taşların teker teker çöktüğü bir koridorda sıkışıyorlardı. Kapıyı açıp kurtulmak için renkli taşlardan doğru olanı kapıya yerleştirmesi gereken bir sahne vardı, orada ismi yaşam taşı olanı kapıya yerleştirmesi gerekiyordu lara'nın. 

Buraya kadar sorun yok ama bütün taşları teker teker denedi önce, sonra geriye zaten 1-2 tane taş kaldı onu da takınca kapı açıldı. Ardından babası dedi ki sen hep ailenin en zekisi oldun. Tamam da zaten 1 kerede çözmedi ki bulmacayı, bütün taşları zaten deneme yanılma yöntemiyle eledi bir güzel. Son kalanı da aldı taktı kapı açıldı neresi zeka ile ilişkili bunun.  Gül

Film sadece aksiyon sahneleri için oyunda kullanılan bazı sahneleri kopyalamış. Lara stres altında değilken neşeli ve espiriliydi, normalde son oyunlardaki Lara modeli takıntılı ve sıkılgan biraz. Tip olarak yansıtmıyor hadi o önemli değilde ruh hali açısından da oyundaki Lara'yı yansıtmamışlar. Bazı önemli olayların sıralanış ve sunuluşu da derinlikten uzaktı, daha çok düşük bütçeli fan yapımı bir film gibiydi bu açıdan da.
O halde bır noktayı atladıgını uzulerek soylemelıyım kı
orda Lara tum taşları denedı ama olmadı
Daha sonra yaşamın renginin yeşil oldugunu dusundu
elindeki sarı ve mavi taşı beraber yerleştirip yeşil rengi elde etti
kapı oylelıkle açıldı
Film dünya geneli iyi hasılat yapsada ABD'de gişede patladı maalesef. Eleştirmenlerden genel olarak vasat yorumunu aldı. Filmin sonunu devam filmi için bağlantılı şekilde bitirmişlerdi ama bakalım devam filmi gelcek mi :/
[Resim: giphy.gif]
Ben filmi oyuna sadık olma konusunda çok takdir ettim. Beğendim ama devam etmeseler daha iyi.
[Resim: 210yrn6.jpg]

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Shadow of the Tomb Raider Türkçe altyazılı Trailer ALONE_DARK 1 140 15-09-2018, Saat: 12:02 AM
Son Yorum: seddita
  Tomb Raider Serisinde Steam Summer Sale İndirimi - 06.2018 DEJAVU 0 206 21-06-2018, Saat: 09:28 PM
Son Yorum: DEJAVU
  Tomb Raider 2018 DoktorAbi 1 323 20-03-2018, Saat: 02:27 PM
Son Yorum: DoktorAbi
  Shadow of the Tomb Raider Dönemi Başlıyor! TRFanFromTR 11 797 20-03-2018, Saat: 02:45 AM
Son Yorum: Adventurer
s01 Shadow of the Tomb Raider hakkında yeni görseller sızdırıldı duygu 7 1,858 23-06-2017, Saat: 02:54 PM
Son Yorum: sanart2000

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi