Tarih: 01-03-2015, Saat: 05:53 AM Hoşgeldin, Ziyaretçi: Lütfen Giriş Yap yada Üye Ol

Bilgi Ekranı:
Son Haberler Son Aktiviteler
Rise Of The Tomb Raider Kapağı [Game Informer]
Rise of the Tomb Raider (2015)
Lara Croft and the Temple of Osiris Duyuruldu !!
Tomb Raider Definitive Edition !!!
Tomb Raider Anniversary Türkçe Yama !!!
Tomb Raider İçin En İyi Grafik + En İyi Performans İpuçları.
Tomb Raider 4 The Last Revelation Türkçe Yama !!!
Tomb Raider Legend Türkçe Yama !!!


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Yeni Yorum Gönder 
 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 3 Oy - Ortalama: 4.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Rehber] Tomb Raider (2013) Tam Çözüm !!!
Yazar Konu
DoktorAbi Çevrimdışı
Yönetici
*******

Yorum Sayısı: 239
Grup: Yöneticiler
Üyelik Tarihi: Aug 2007
Ruh Halim: Caliskan
Favori Tomb Raider
9-Tomb_Raider
Yorum: #1
s08 Tomb Raider (2013) Tam Çözüm !!!
[Resim: Tomb-raider-banner-2.jpg]
TOMB RAIDER 2013
(A SURVIVOR is BORN)  OYUN AÇIKLAMASI
YAZAN: Ali Hatay alihatay@gmx.net

Oyunun Konusu ve Tanıtımı:
Tomb Raider 2013 oyunu Tomb Raider oyun serisinin 9. sudur (Ara oyunlarla birlikte 13. oyun) Reborn, A Survivor is Born olarak ta isimlendirilmiştir.
Tomb Raider ilk yapımcı firması Eidos'tu. Tomb Raider'ın ilk yapımcı firması Core dağıtımcı firması Eidos idi. Daha sonra Eidos oyun serisini Crystal Dynamics’e devrettiğinde devrim oldu. Bu yeni oyun yapımcı Crystal Dynamics ve yayımcı Square Enix ortaklığında piyasaya sürüldü.

Oyun daha önceki Legend-Underworld motorunun daha da güçlendirilmiş versiyonu kullanılmış. Bu oyunu daha gerçekçi, daha özgürce gezinme ve eşyalar ile daha etkileşimini sağlamış.
Aksiyona araştırma, keşif ve savaşa daha çok önem verilmiş. Klasik Tomb Raider oyunlardaki bulmacalar ikinci planda kalmış ve daha kolay. Böylesi daha iyi olmuş gibi.
Çünkü eski oyunlarda bulmacaları çözmemiz günlerimizi alırdı. Dolayısıyla hayatta kalmak için mücadele daha fazla öne çıkmış.
Bu yazının orijinali http://www.draliatay.com/tombraider.com dedir.
Konu:
Lara Croft liderliğini Whitman yaptığı bir grup arkadaşı ile Sun Queen (Güneş Kraliçesi) hakkında eski bir Japon efsanesini araştırmaya karar verirler. Bindikleri gemi Japonya kıyılarında "Ejderha üçgeni" denilen gizemli bir ada yakınlarında kazaya uğrar ve batar.
Lara Croft ve bazı arkadaşları bu adaya sığınırlar. Ada göründüğü gibi değil, tehlikelerle, tuzaklarla dolu bir adadır.
Ayrıca Rus düşmanlar ve Japon samuraylar de vardır. Lara Croft hayatta kalmak için mücadele edecektir.
Zaten konu da buradan gelmekte: A Survivor is Born.

Ne zaman oyundasınız ne zaman sinematikte anlamıyorsunuz. Geçişler o kadar güzel ki sinematikte hareket etmediğinizi anlayınca şaşırıyorsunuz. Burada size sadece seyretmek kalıyor. Önceki oyunlarda kullanılan otomatik hedefleme özelliği özgür bir nişan alma sistemi ile değiştirilmiş.

Oyun Karakterleri:

Lara Croft - 21 yaşında eski eser araştırıcısı arkeolog kız. Oyunun başlangıcında naif, duyarlı, öldürdüğü geyikten bile özür dileyecek kadar hassas. Ama adada hayat mücadelesini devam ettirmek için gaddar ve acımasız olabiliyor.
Conrad Roth - Endurance olarak bilinen ve batan geminin kaptanı. Lara'nın annesinin arkadaşı. Oyun boyunca Lara'ya yardım ediyor ve fikirler veriyor. Yol gösteriyor. Lara için kendini feda etmekten çekinmeyen bir tip. (Balta ile ölmek çok acı)
Sam Nishimura - Belgesel film yapımcısı. Lara'nın yakın arkadaşı. Sun Queen, Himiko soyundan olduğu için ada yerlisi Mathias tarafından kaçırılır ve Sun Queen kardeşliği ve Himiko'nun lanetinin kalkması için kurban edilmek istenir. Lara bu arkadaşını kurtarmaya çalışıyor.
Dr. James Whitman - Televizyonda "Whitman's World" isimli arkeolojik bir program sunucusu. Çıkarı ve şan, şöhret için her şeyi yapabilecek bir tip. Zaten Mathias'a yardım ederek Lara'ya ihanette ediyor. Layığını da buluyor. İhanetinin bedelini ödüyor.
Alex Weiss - Endurance gemisinin teknikeri ve Lara'nın arkadaşı. Telefon kulesinde Lara'ya çok yardımı oluyor. Bir odada kendini ve düşmanları ile birlikte patlatması ne kadar fedakar olduğunu gösteriyor.
Joslin Reyes - Endurance gemisinin makinisti. Alisha isimli bir kızı var. Roth'la iyi geçinse de Lara ile aralarında bir anlaşmazlıklar var. Zannederim kıskançlık.
Jonah Maiava - Endurance gemisinin aşçısı. (Cüssesinden belli). Ataları Yeni Zelanda Maorilerine dayanıyor. Lara ve Sam ile iyi arkadaşlar. Sert görüntüsüne rağmen iyi biri.
Angus "Grim" Grimaldi- Endurance gemisinin dümencisi. Yıllarca Lara'nın babasının ve Roth'un yanında çalıştı. Shanty Town'da öldürülüyor.
Mathias - Solarii Kardeşliğin lideri. 31 yıldır adada mahsur kalmış. Sun Queenin lider Yamatai diriltmek ve adadaki Himiko'nun lanetinin kalkmasını istemektedir. Conrad Roth ve James Whitman öldürdüğü gibi Sam'ı da bu lanetin kalkması için kurban etmek istemektedir.
Karda kışta ayakkabısız gezmekte ve ideali için yaşamaktadır. Adaya hükmeder ama syağına bir bot alacak parası yoktur.
Uçurumdan düşerken çıplak ayakları bana bunu hatırlattı.
Oni Stalker - Kedileri bir Japon samuray olup (Summo güreşçsisi mi demeli) oyun sonu canavarıdır.
Dev cüssesi ve üzerindeki zırhı ile her kese meydan okumaktadır. Balyozu bir vurunca ortada ne kafa ne vücut kalmakta ve parçaları ancak duvardan kazınarak çıkarılmaktadır. Ama Lara'nın elinden kim kurtulmuş ki Japon savaşçısı kurtulsun.
Oyunun püf noktaları: 
Silahlar:Ok, yay, tabanca, pompalı tüfek, makineli tüfek, Pry Axe: manivela baltası. Bu silahların en büyük özelliği oyun ilerledikçe yeni yerler keşfedildikçe ve bazı eşyaların toplanması ve Lara Croft tecrübe (Skill) ve beceri kazandıkça güncellenmesi yapılabilmesidir.
Böylece basit bir ok yay zamanla güncelleştirilince yeni özellikler kazanır hale gelecektir.
Adanın her tarafına gitme özelliğiz var. Zaten hayatta kalmak, yiyecek içecek, silah ve mermi toplamak için bu şart.
Ek keşifler, bulmaca çözme tercihe kalmış. Elbette bunları yaparsanız bonuslar alacaksınız.
Normalde oyunun senaryosu 15 saatte ve %50-60 arasında bitiyor. %100 bitirmek için bu bulmacaları çözmelisiniz ve nesneleri toplamalısınız.
Adada hızlı gezinti için seçenekte var. Buna teleport deniyor.
Eski geçmiş olduğunuz bir yere bu teleport sayesinde gidebiliyor ve açamadığınız bir kapıyı açıyor veya alamadığınız bir nesneyi alabiliyorsunuz.
Hatta oyun bittikten sonra adada serbestçe dolaşıp gezintinin tadını çıkarıyorsunuz. 
Oyunda ipuçları ve oyun dünyasında etkileşimli unsurları vurgulamak "hayatta kalma içgüdüsü," adlı bir ipucu sistemi yer alıyor. İşin içinden çıkamazsanız bu sistem size yol gösteriyor. PC de Q tuşu iken Xbox'ta LB, PS3'te L1 olarak yer alıyor. Takıldığınız bir yerde hangi eşyalar ile etkileşime girebilirsiniz öğrenmek için bu özelliği kullanın. Ayrıca Bu tuşa bakınca gideceğiniz yeri göğe uzanmış sarı ışık huzmesi olarak görüyorsunuz. Ayrıca bu ekranda işinize yaracak nesneleri, düşmanları, hayvanları görebilirsiniz. Düşmanlar kırmızı renkte, ipuçları altın sarısı renkte. Dostlar yeşil renkte görülüyor.
Ok iyi bir silah. Hatta diğerlerinden bile iyi çünkü bol bulunuyor. Ok atma süresi kısa. Etkili. Tek atışta adamı deviriyor. Yalnız kafaya nişan almak lazım.Q tuşuna ya basarak ateş etme tercihi çevredeki düşmanları seçmek bakımından daha iyi oluyor. 
Alevli ok atmak için oyunda ileriki bölümlerde ölmüş pilotun cebinde çakmağı bulmalısınız. Yayı gerince 1 tuşuna basarsanız alevli ok atabiliyorsunuz.

Lara Croft tek kıyafet kullanıyor ama oyun ilerledikçe ilave kıyafetleri seçebiliyorsunuz, değiştirebiliyorsunuz
Oyunda yüzme ve eğilme yok. Yapımcılar bizi C tuşuna basmaktan kurtarmışlar. Eğilecek yerde veya düşmenden korunmak için siper alma otomatik olmuş. Bence güzel bir özellik.Siper arkasından ateş veya ok atmak çok güzel olmuş. Gizlendiğiniz halde hedef alıyorsunuz. Düşman sizi fark edinceye kadar 1-2 sini indiriyorsunuz.
Hızlı koşma tuşu olmazsa da yuvarlanma hareketini her zaman yapabiliyorsunuz Shift tuşu (Bırakma düşme tuşu)
Her zaman TAB tuşuna basarak adanın haritasını, görebilirsiniz. Büyütüp küçültebilirsiniz. Bu tuş size çok önemli bilgiler veriyor.
Haritada şunları görebilirsiniz: Sol da ana göreviniz ve bölüm ismi var. Topladığınız skill (Beceri puanı), XP ler, relicleri (Toplayacağınız bonuslar). Sağda ana bölümdeki yapacağınız işler ve görevin ne kadar yüzdesini tamamlamışsınız görebilirsiniz.
Haritadaki kamp ikonu kampları relic ikonu ve kadeh ikonlarını görüp alabileceğiniz nesneleri gösterir. Belgeleri ve dokümanları da buradan görebilirsiniz
Tapınak işaretleri girebileceğiniz tercihli görevler, bulmacaların ve secretlerin olduğu yerler. 
Skill, silah ve gear güncellemesi yapmadıkça tomblar (Mağaralar) haritada görülmediği gibi yerini de bulamıyorsunuz. Yani secrete ulaşmak isterseniz mutlaka buna dikkat edip haritanın upgrade olmasını sağlamalısınız.
Oyunda otomatik save sistemi var. İyi tarafı saveler çok geriden olmuyor. Makul bir seviyede kayıt ediyor.
Yeşil ok ikonu Lara Croft’un kendisi. Okun pozisyonu Lara’nın yönü gösteriyor.
Kendinize yeni bir Rota (Waypoint) ayarlayabilirsiniz. Haritayı hareket ettirip büyütüp küçültebilirsiniz.
Gezip gördüğünüz her yerdeki bütün nesneleri alın. Kapalı sandıkları mutlaka açın. Tavana asılı çuvalları yakarak aşağı düşen sandıkların içindekileri alın.
Martları, fare ve tavşanları, geyik ve kurtları vurun bunların hepsi size skill (Beceri) puanı olarak dönecek.
Girmiş olduğunuz Base kamplarında silahlarınızı, eşyalarınızı ve hayatta kalma (surviver) becerinizi artırabilirsiniz. Böylece düşmanla savaşırken daha geç ölebiliyorsunuz. Silahlarınız daha etkili oluyor. Silahların hedefi daha iyi buluyor.
Elbette oyunu yüzdesini, yüksek olarak bitirmek size karizma kazandırabilir. Ve oyundan çok zevk alırsınız.

Ana ekran seçenekleri:
Continue: Daha önce kayıt edilmiş oyuna buradan devam edebilirsiniz.
New game: Yeni oyuna buradan başlıyorsunuz.
Multiplayer: Arkadaşınızla online oynayacağınız bölüm.
Extras: Bonus içeriği: Videoları, resimleri, oyundaki karakterleri buradan görüp inceleyebilirsiniz. Bazıları henüz kilitli. Sağ sol ok işareti ile inceler sağ mause tuşu ile de karakterleri döndürebilirsiniz.
Options: garafiği ışık ses düzeyini ayarlayabileceğiniz ekran. Burada klavye tuşlarını da ayarlayabiliyor ve default olarak hangi tuşlar öğrenebiliyorsunuz.
Achievements: Başarıları, oyun yapımcıları ve Square Enix firması hakkında bilgi alıyorsunuz.
Exit: Oyundan çıkış

Oyun içi seçenekler:
Resume: Oyuna devam
Reload checkpoint. Oynadığınız bölümü otomatik kayıt yerinden baştan oynamak.
Exit to main menü: Ana ekrana dönmek ve çıkış
Gameplay Option: Grafik, tuş ayarlamasının yapıldığı yer.
Change Save Slot: Daha önce save ettiğiniz bir bölümü tekrar oynayabilirsiniz. Dikkat hazırda oynadığınız oyun kaybolur.
İnceleme yazısını daha detaylı bu siteden okuyabilirsiniz.

Oyunda takip edeceğim anlatım metodu şu şeklide:

1-Aslında oyunu oynamak çok kolay. Bulmacalar zıor değil. Oyun beceriye ve aksiyona bağlı. Oyun kolay ama basit değil. Böyle bir rehber hazırlamak bile gereksiz. Ama Şimdiye kadar Tomb Raider serilerinin 1-13 ünün rehberini hazırlayan ben, bunu yazmasaydım gelenekleri bozacaktım.
Hem oyna hem açıklama yap gerçekten zor, uğraşı isteyen bir iş. Buna rağmen rehberi hazırladım.
2- Oyunda siz değişik yolları takip edebilirsiniz.Senaryo için zaten gidebileceğiniz yerlere belli ve bu yolu takip ediyorsunuz. Sadece senaryoyu bitirmek için bu yeterli. Ama siz keşfedici ruhunuza uygun hareket edip yeni yerler görecekseniz elbette banim yazıma bağlı kalmayın. Ama sonuçta aynı yerlerden geçeceğiz. Bu nedenle  sizin bölümler ile banim anlattığım bölümle farklı olabilir. Bir gittiğiniz yere bir kaç defa daha gitmiş olabilirsiniz.
3- Anlatımda mümkün olduğu kadar "sağa dön sola dön" demekten kaçındım. Ama yeri belirtmek için bazı yerlerde bu şart oldu.
4- Benim yazıyı okuyarak oyunu oynamayın. Bu sizi oldukça sınırlar ve serbest düşünmenizi engeller. Oyundan zevk almazsınız. Sadece takıldığınız yerlerde bakın ve secretleri (Bulmacaları) çözemezseniz yazımdan faydalanın.
5-Genel anlatım yapacağım. Oyuncuyu sınırlamak yerine daha serbest hareket ve araştırmayı kendisi yerine getirecek ve oyundan zevkini alacaktır. Zaten oyuncu yazımı motamod takip ederse bazı yerlerde sıkışır kalır ve başı döner. Ama alınacak nesneleri mağaradaki gizli secretleri ve bu secretlerin çözümünü elbette yazacağım. Ve oyuncuya büyük kolaylık sağlayacağını da ümit ediyorum.
6- Challenge ve Exralarla oyununu daha zevkli oynayabiliyorsunuz. Oynarken bunları bulmaya çalışın. Ustalığınız ancak böyle kanıtlanır.  Challenge haritada görülür hale getirmek için oyunda bazı belgeleri bulmak veya mesela bayrak yakmak, torpil patlatmak lazım. Yoksa açığa çıkmıyorlar.
Tomb RaiderChallenge Rehberini sizler için Evren Kıraç (Battlefield) hazırladı. Şu adresten ulaşabilirsiniz. Kendisine teşekkür ederim.
Tomb Raider Challenge Rehberi
7-Oyunun açıklaması PC ye göredir. PlayStation 3, X-Box için değişmez. Sadece tuşların ismi farklıdır. Bu tuşların ne olduğunu seçenekler bölümünde görebilirsiniz.
8- Hem oynamak hem de oyun açıklamak rehber yazmak inanın ki çok zor. İmla hataları anlatım zorlukları için şimdiden özür dilerim

Linkler:
1- Oyunun incelemesi Tomb Riader 2013
2- Tüm secretlerin yerini gösteren Video Secrets
3- Tomb RaiderChallenge Rehberini Tomb Raider Challenge Rehberi
4- Oyunun Traineri (Hilesi) Trainer
5- Resim galeri Resim
6- Tüm Bölümlerin Videoları Bölüm Video
7- Türkçe Alt Yazılı İntro Videosu

Açıklama ve Rehber:

Bölümler:
Bölüm 01: Introduction
Bölüm 02: Coastal Forest
Bölüm 03: Mountain Temple
Bölüm 04: Mountain Rendezvous
Bölüm 05: Mountain Village
Bölüm 06: Base Approach
Bölüm 07: Mountain Base
Bölüm 08: Base Exterior
Bölüm 09: Cliffside Village
Bölüm 10: Mountain Pass
Bölüm 11: Chasm Monastery
Bölüm 12: Shanty Town
Bölüm 13: Cavern Entrance
Bölüm 14: Geothermal Caverns
Bölüm 15: Solarii Fortress
Bölüm 16: Summit Forest
Bölüm 17: Shipwreck Beach
Bölüm 18: Cliffside Bunker
Bölüm 19: Research Base
Bölüm 20: Chasm Stronghold
Bölüm 21: Chasm Shrine
Bölüm 22: Chasm Ziggura


Bölüm 01: Introduction

Gemi batarken bir kamaraya sıkışıp kalıyoruz. Yardım çığlıklarımıza kimse cevap vermiyor. Neyse buradan kendi gayretimizle kurtuluyoruz. Gemiden atlarken Ruth elini uzatıyor tutuyoruz ama maalesef suya düşüyoruz. Karaya baygın vaziyetinde geldiğimiz zaman arkadaşlarımızın bize yardım ettiğini hayal meyal hatırlıyoruz.

Gözümüzü bir mağarada tavana kundaklanmış baş aşağı vaziyette açıyoruz. Kurtulmak için sağ sol tuşlarını kullanın ve kundağın ateş alarak yanmasını sağlayın. Böylece tavandan aşağı düşeceğiz ama bu sırada sol böğrümüze bir kazık giriyor. E tuşuna basarak bu kazıktan kurulun. Mağarada ilerleyin. Sağdaki meşaleyi alın. Önünüzdeki engelleri yakın petrol varili patlayınca açılan geçitten geçin su yol boyunca devam edin varillerin olduğu bir alana geleceksiniz.

Soldaki şelalenin altındaki geçitten gidin. Meşalenizi yakın ve 2 korkuluğu tutuşturun. Böylece tavana asılı olan yukarı kalkıyor. Şimdi yandaki patika yolla üst platforma çıkın. Önünüzdeki engele omuz atın (F tuşu) ama itemiyorsunuz.
Soldaki sala atlayın. Ağırlığınızla aşağı insin karşı taraftaki kafesteki ateşi biraz önce omuz attığınız kafes içine yanan şeyleri döksün. Üst platforma çıkın şimdi attığınız omuz kafesi aşağı itecek ve içindeki yanıcı maddeler gidip varilleri patlatacak ve size geçit açacak.

Böylece ilk skill (becerinizi) de almış oldunuz. Su yolunca devam edin. Bu sırada kayalar çökecek hızlı bir şekilde mağaranın çıkışına doğru koşun. Önünüze çıkan boşlukları atlayarak çıkın. Tam geldim derken adamın birisi ayağınızdan yakalıyor ve sizden yardım istiyor. Devamlı sağ sol tuşlarına basan tekme atma ikonu çıkınca adamın suratına tekmeyi yapıştırın. Ondan kuruldunuz ama bu defa mağara çöküyor siz zemine düşüyorsunuz ve kayıyorsunuz. Şimdi çok hızlı bir şekilde sağ sol tuşlarına basarak tırmanın ve mağaradan sahile çıkın.
Böylece bir kazazede oluyorsunuz (Oyun henüz başlamadan heyecan başladı)

Önünüzdeki patika boyunca devam edin. Sahilde aşağıdaki botu görünce arkadaşlarınızın kurulduğunu anlıyorsunuz ve hayatta kalanları aramaya başlıyorsunuz.
Dağ patikasından devam edin. Yan yatmış ağaçtan karşıya geçin. Şelale ve ağaçlar arasında sıkışmış uçak enkazına gelin. Şimdi bu uçağın gövdesinden kanatlarına kadar tırmanın atlayın sonunda nehrin karşısına geçeceksiniz. Patikadan devam edin duvardan 2 kerede atlayacaksınız ve Sam'ın çantasının olduğu yere varacaksınız.
Çantayı karıştırın içinde bir kamera, telsiz ve içinde tek kibrit olan bir kibrit kutusu.
Yolunuza devam edin Kaşıya atlarken maalesef düşüyorsunuz. Geldiğiniz yer bir mağara kovuğu. Yağmur başlıyor ve yağmur suyunu içiyorsunuz. Orada yanmış ve sönmüş bir ocak göreceksiniz. Arkadaşlarınızın bunu yaktığını düşünüyor ve hayatta olduklarına dair inancınız artıyor.
Şimdi kibrit ile ocaktaki çalı çırpıyı yakın ve ısının. Kamerayı çıkarın ve Sam'ın kaydettiklerini seyredin.

Bölüm 02: Coastal Forest: (SECRET 1)

Oyuna ormanda başlıyoruz. Bir nevi oyuna ısınma ve hayatta kalmak için yapılacak işleri anlatan bu bölümde ormanın her tarafını dolaşın.
Ağaçların birinde ayaklarından asılmış ölü adamın üzerinden yayınızı alın. Oklar ormanın çeşitli yerlerine yayılmış durumda ve bol miktarda var. Ok sıkıntısı çekmeyeceksiniz.
Böylece ilk geyiğinizi vurabilirsiniz. İlk geyiği vurmak her ne kadar Lara Croft’u üzse ve geyikten özür dilese de yapacak bir şey yok.
Çünkü geyiğin ölmesi sizin yaşamanız demek.
Ormanın her tarafını gezinin bu arada tavşan, kurt vurarak bol, bol skill point (Beceri puanı) kazanın ve ilk Kampınızı bulun.
Ekrandaki pusulanın beyaz tarafı gideceğiniz yeri gösteriyor. Ayrıca gideceğiniz yeri öğrenmek için PC oyunun da Q harfine basarsanız ipuçları görebilirsiniz.
Şelalenin yakınlarında kampı bulun ve kapma girip neler yapabileceğinizi öğrenin.
Daha sonra mağarayı bulun ilerleyin aşağılarda bir yerde kapalı sandığın içinde ilk relic i alın. (Boynuzlu boğa gibi bir şey)
Mağaradan çıkmak için önünüze kalas ve bezle kapatılmış bir geçit var. Burayı meşale ile yakarak geçebilirsiniz. Zaten yakınına gelince sönük meşale ikonunu göreceksiniz. Adeta beni yak diyor. Mezbahayı geçtikten sonra kapalı bir kapı göreceksiniz.
E tuşuna basarak baltanızı kullanın. Devamlı E tuşuna basarak zorlayacaksınız ve güç simgesi beyazla dolunca kapı kırılıp açılacaktır.
Tekrar ormana dönüyorsunuz Sam' buluyorsunuz ve burada Mathias ile tanışıyorsunuz. Matihas adanın rahibi. Size ada hakkında bilgi veriyor.(Gözünüz adamı tutmuyor)

Ormanda çok dolaşınca kurt kapanına yakalanmamak ta olmaz. Nasıl çok dolaşırsan ayağına pislik bulaşırsa ormanda çok dolaşmanın da böyle riski var. Kurt kapanı sahnesini güzelce seyredin. Çünkü çok güzel gerilim verilmiş. Kurt geldi gelecek, ağaçlar salınıyor, çalılar hışırdıyor. Üstelik birde gök gürültüsü ve şimşek gerilimi doruk noktasına çıkarıyor. İlk kurt saldırısı da burada oluyor. Yayı gerin hazır bekleyin. Kurt üzerinize atlayınca sahne yavaşlıyor işte o sırada oku bırakın. Kurt ölecektir.
Daha sonra arkadaşlarınız gelip sizi kurtaracaklar. Teşekkür edin.
Ormana devam edin köprüyü geçin size saldıran kurtları halledin. Kurtların yanına gidip E tuşu ile Skill ve XP salmayı unutmayın.
Köprüden geçin mağaraya girin ilk secretimiz LOST ADVENTURER vardınız. Önünüzdeki engeli aşmak için asılı olan fenere ok atın. Fener düşecek ve eşyalar yanacak. Burada düşmüş bir uçak enkazı var. Bu uçağı mümkün olduğunca aşağı düşüreceğiz.
Sağdaki platforma geçin köprü gibi olan kalasın arkasındaki ölü adama üzerindeki fenere ok atarak tutuşmasını sağlayın. Böylece kalas düşecek ve uçak biraz daha alçalacak. Karşı platforma çıkın buradaki denizci fenerini alın ve karşıdaki yanacak eşyalar atın ve uçağın biraz daha düşmesini sağlayın.
Şimdi uçağın üzerine çıkın kanat kısmında yanan bir fener var ok atarak düşmesini sağlayın ve alttaki bezler tutuşsun.
İki fener olan platforma gelin. Fenerin birini alın ve uçağın açık deliğinden içeri atarak eşyaların yanmasını sağlayın.
Şimdi uçağın kanadından gövdesine uçağın içine girin. tekrar çıkıp kuyruk kısmından iki kere atlayarak secretin olduğu platforma zıplayın. Secreti alın ve gerilmiş iple aşağı kayın secret mağarasından çıkın.

2 kurt saldırısı oluyor. Ok ile onları hal edin. Ormandan çıkış kapısını bulun. Dr. Whitman'ı buluyorsunuz ve kapıyı beraber açıp 3. bölüme geçiyorsunuz.

Bölüm 03 Mountain Temple

Dr. James Whitman'nı takip edin. Merdivenden çıkınca Rus'ların baskına uğruyorsunuz. (Rus'ların ne işi var burada)
Whitman kolayca teslim oluyor ama Lara'yı esir alıyorlar. Elleriniz arkadan bağlı olarak devam edin. Duvar diplerinden, çalılar arasından Rus'lara görünmeden yukarı çıkın.
Rus'un biri orada sizi görüyor ve sarkıntılık ediyor. F ile dirsek atın ve boynundu ısırın. Mücadele sonucunda adamı öldürün ve tabancasını alın. İlerleyin. Askerleri öldürün. İp merdivenden yukarı çıkın ve kamp baseyi bulun.
Merdivenlerden devam edin. Gelen askerleri öldürün. Bu bölümde sesiz olmalısınız ve askerleri ok ile indirmelisiniz.
Yukarılarda bir yerde iki kaya arasında baca gibi bir yerden yukarı çıkacaksınız. Tırmanma sahnesi çok güzel olmuş. Köye geliyorsunuz Roth'u kırık bacakla kurtlarla mücadele ederken görüyorsunuz. Ruth'u çardak altına taşıyın. Köyde araştırma yapın. Bütün malzemeleri toplayın. Tırmanabilecek kayalıklar var ama henüz tırmanma balta olmadığı için tırmanamıyorsunuz.
Uçak enkazına gidin. İçinden geçip üstüne çıkın yukarılarda bire yerde mağara var. Araştırın. Bir kurt saldırısını bertaraf edin.
Sizi paçanızdan tutan kurttan kurtulmak için yön okları ile sağ sol yapın ve kırmızı kare işareti çıkınca F (Omuz ve tekme atma tuşu) ile vurun. Bunu yapmazsanız sizi çok hazin bir ölüm bekliyor. Maalesef sahne dayanılacak gibi değil. Kurdun alt ve üst çenesi Lara Croft’un boynundan girip ensesinden çıkıyor. Ama ileriki bölümlerdeki ölüm sahnelerini görünce bu sahne size daha yumuşak gelecektir.

Mağaradan çıkın. Sıçrama tuşu (Space) ile halatı kullanarak aşağı kayın. Dağ köyü içine girin. Meydandaki yaralı arkadaşınız Roth'u ilk yardım çantası ile tedavi edin. Size dağ tırmanma aleti verecek. (Pry Axe: manivela baltası) Kampın hemen yakınındaki şekli değişik tırmanma duvarını bulun ve manivela baltası ile E tuşunu kullanarak tırmanın. Yukarı çıkın ve köprüyü geçin.
Bu yazının orijinali http://www.draliatay.com/tombraider.com dedir.

Bölüm 04: Mountain Rendezvous

Mağaradan geldiğiniz yolu takip ederek çıkın. Mağaranın solundaki tırmanma yerinden yukarı, şelalenin solundaki tırmanma yerinden yine yukarı tırmanın. Hemen yukarı çıkmayın, konuşmaları dinleyin. Sonra adamalarla göğüs göğüse savaş verin. İşliniz bitince köydeki nesneleri toplayın.
Köyün şelale yakında iki tırmanma platformu var. Buradan tırmanın kırık köprüyü geçerken köprü çökecek (Başka ne beklerdiniz ki?) Tam düşerken Lara Croft'un şanına yakışır bir atlayışla tırmanma duvarına E tuşuna basarak tutunun. Yukarı tırmanın. Bu atlayışı hiç unutmayın çünkü ileride çok işinize yarayacak. Telsizle Reyers'e Sam'ı bulup bulmadığınızı soracaksınız. İlerleyin halat ile aşağı kayın. Düşmanları temizleyin. Mağaraya girin. A

Bölüm 05: Mountain Village (SCRET 2)

Mağaradan geldiğiniz yolu takip ederek çıkın. Mağaranın solundaki tırmanma yerinden yukarı tırmanın. Şelalenin solundaki tırmanma yerinden yukarı tırmanın. Hemen yukarı çıkmayın, konuşmaları dinleyin. Sonra adamalarla göğüs göğüse savaş verin. İşliniz bitince köydeki nesneleri toplayın.
Kemer şeklindeki köprünün altındaki suya girin aşağıda sağınızda iki kaya olacak. ilk kayanın yanında şelale ile görülmez halde bir mağara ağzı var. Secret için buraya girin, mağarada ilerleyin Camp baseye varın.
İleride terazi sistemi ile bir birine bağlı 2 kafes göreceksiniz. Sağdakini omuz atarak aşağı aşağı itin.
Şimdi soldaki asılı kafese atlayıp karşı duvara zıplayın. Buradan ateş alın ve kafesteki 3 çuvalı yakın. Böylece kafes hafifleyecek ve sizi yukarı çıkaracak. Soldaki tırmanma duvarına zıplayın tutunup yukarı çıkın. Buradaki secreti alın. TOMB UNWORTHY
Not: Oyunun burasında bug (hata) var. Kafesten inmek mümkün olmadı. Çok uzun uğraşılar sonunda inebildim.
İple aşağı kayın ve mağaradan geldiğiniz yolla çıkın. Şelale yakında iki tırmanma platformu var. Buradan tırmanın kırık köprüyü geçerken köprü çökecek (Başka ne beklerdiniz ki?)
Tam düşerken Lara Croft’un şanına yakışır bir atlayışla tırmanma duvarına E tuşuna basarak tutunun. Yukarı tırmanın. Bu atlayışı hiç unutmayın çünkü ileride çok işinize yarayacak. Telsizle Reyers'e Sam'ı bulup bulmadığınızı soracaksınız.
İlerleyin halat ile aşağı kayın. Düşmanları temizleyin. Mağaraya girin. Ateşin olduğu yerde ısının Sam'ın kamerasını çalıştırın.

Bölüm 06: Base Approach:

Tırmanma duvarlarından tırmanabildiğiniz kadar yukarı tırmanın. Mağara içini araştırın. Mağaradan çıkınca ip ile kayın eski kamyonun orada sipere yatın. 3 askeri öldürün. Yine tırmanın harabe evde nesneleri toplayın. İleride yine sesiz şekilde askerleri öldürün. şayet sesiz olmazsanız alarm çalıyor ve işiniz zorlaşıyor. Alarm çalan yere çıkın binadaki adamları temizleyin. kayma halatı ile kayın ve suya düşüp. Mountain Baseye geldiniz.

Bölüm 07 Mountain Base

Tünel içine girin ve düşmanları sesiz bir şekilde hal edin. Arkasına gelerek yay ile boğabildiğiniz gibi manivela baltasını da kullanabilirsiniz. Ok atmakta bir çözüm. Kafasından vurursanız gıkları çıkmaz. Kafaya isabet etmezse ve tam ölmezlerse bağırıyorlar ve arkadaşları geliyor. Size molotof kokteyl atıyorlar ki kurtulması zor.Molotof kokteyl işareti kırmızı kare şeklinde bunu görürseniz kaçmanız için 2-3 saniyeniz var.

Tünelde devam edin yıkık harabe halindeki binaya girip düşman temizliği yapın. Toplayacağınız nesneleri toplayın. İleride tırmanacak yer var buradan tırmanın ve halatla aşağı suyun içine düşün. Su kanalında ilerleyin binaya girin. Soldaki vanayı çevirin. Binadaki bütün adamları öldürün.
Odanın birinde duvara asılı bayrak var. Ateş bulun ve bunu yakın. Böylece XP kazanacaksınız.
Kontrol odasını bulun buraya duvarda yukarıdaki geçitti kullanarak girin vanayı çevirin. Yeşil patlayıcı gaz çıkacak: Geldiğiniz yer dönün ve bu geçitten denizci fenerini kullanarak odayı ve içindekileri patlatın. Harabe halindeki kumanda odasına dönün yerdeki otomatik tüfeği alın. Etraftaki cephaneleri ve belgeleri toplayın. Yan odadaki bütün adamları bu tüfek ile öldürün.
İlerleyin demir kapıyı açın ve telsizle konuşun.
Odadaki ara bölmeden girin ara, ara size gaz fışkırması olacak. Ama zarar vermiyor. Sonunda kırık pencereyi tekme ile açın. Radyo kulesinin olduğu yere geleceksiniz.

Bölüm 08: Base Exterior

Kuleye doğru gidin. Kampta dinlenin ve silahlarınızı upgrade edin. Sonra kırık köprüden ve çelik kirişten karşıya geçin. Tam vardım derken serserinin biri size saldırıyor ve sarılıp aşağı atmak istiyor.
Ondan önce davranın ve tekme ile onu aşağı atın.
Kuleye doğru giderken önünüze çıkan herkesi devirin. Burada ilk defa kalkanlı adamları görüyor ve savaşmaya mecbur kalıyorsunuz.
Bu adamlar tank gibi olup öldürmek zor. Ama herkesin bir zayıf noktası vardır. Lara bunları gayet iyi bilir. Devamlı kaçın , adam üzerinize gelince üzerinden sağa veya sola zıplayın o sırada adamın açık bir yerini buluyorsunuz. Pompalı veya makineli ile 2-3 kez ay şeyi yapınca ölüyorlar. Elbette bunları vurunca mükafatı da çok oluyor. Mesela silah parçaları alıyorsunuz.
Binayı araştırın üst katta bir yerden Japon kolyeyi bulacaksınız. 
Üst kattaki tırmanma halatı ile kulenin ilk katına geçin. Kırık merdiven ile tepesine tırmanın.
Burada manzara çok güzel. Ama bu soğukta şahsen orada bulunmak istemem. En tepeye antenin olduğu yere gelince Alexl'e telsizle konuşuyorsunuz. Size radyo frekanslarını verecek ve nasıl kullanacağını öğretecek.Sonunda bir frekans yakalıyorsunuz ve yardım istiyorsunuz. Zorda olsa yardım talebinizi duyuyorlar cevap veriyorlar. Alex "Kahramanım Lara" falan diyor.

Kayma halatı ile zemine kadar kayın. Q tuşu ile gideceğiniz yeri bulun.Buraya gelince petrol varilinin vanasını çevirin ve açın. Ateş bulmak lazım. Yan odaya gidip baltayı demire sürünce ateş çıkıyor ve meşale yanıyor. Bu ateşle petrol tanklarını patlatarak uçağa yön gösterin.
Ama uçak yıldırım isabeti sonucu yanmaya başlıyor ve üzerinize geliyor. Lara'nın sevinci kabusa dönüşüyor. Şimdi bütün mesela uçak enkazı altında kalmamak.Sahnele çok güzel çok gerçekçi. Sağa sola kaçarak rampadan aşağı kaçın. Dikkat edin bir tarafınıza kazık girmesin.
Çünkü Lara'yı bu halde görmek gerçekten çok ızdırap verici. Kurtulabilirseniz uçak başınızın üzeriden geçiyor. Size tam uçurumun kenarında ancak tutunarak kurtuluyorsunuz (Hep böyle olmuyor mu?) O sırada pilotun paraşütle atladığını görüyorsunuz. Pilotu bulmak üzere hareket ediyorsunuz.

Bölüm 09: Cliffside Village (SECRET 3)

İlerleyin kırık köprüden geçin. Şimdi sizi adrenal artırıcı heyecanlı bir kaçış bekliyor.
Köpüler duvarlar yıkılıyor kendinize zar zor atlayacak bir yer buluyorsunuz. Bayrakları vasıta kılarak boşluklardan atlayın. En ufak bir hata uçurumu boylamanız neden olacaktır. Sonunda sizde salgılanacak adrenalin kalmayınca bir odaya boş çuval gibi düşüyorsunuz.
Yeniden adrenalin depolayın çünkü ileride size çok lazım olacak. Biraz nefes alın. Parmaklarınızı dinlendirin.
Pilotun yanına gelince acı gerçeği de görüyorsunuz. Maalesef pilotu öldürüyorlar.
Gelen kalkanlı adamı öldürün. Dar patikadan atlayıp zıplayıp devam edin. Kampta silahlarınızı upgrade edin.

Köye girince bir bubi tuzağına yakalanıyorsunuz ve ayaklarınızdan ağaca asılı kalıyorsunuz. Lara, bu halde bile tabancasını çekiyor, adamaları tersten yani baş aşağı gördüğü halde öldürüyor. Sonrasında bubi tuzağının üstteki mekanizmasına ateş edip kurtulun.
Bu sırada yerde bir halat buluyorsunuz ki bu çok işinize yarayacak.
Kulenin alt bacağındaki halatlı yere yay ile bir ok atın. Atmak için Mousenin orta tuşunu kullanın. Sonra halata asılın ve kuleyi dolayısıyla üzerideki adamı da yıkın.  
Adamları öldürün. Şelalenin yanında asılı bulunan sandığa halat atın ve çekin. Buna zıplayın tutunun soldaki köprüye atlayın.
İleride yine yay ile halat atacağınız bir yer var.
Buraya ok atın ve çekip yandaki babaya bağlayın. Zıplayın bu halat ile karşıya geçin. Mağaraya girin uzun süreli kayacaksınız ve geldiğiniz yer 5 ci bölüm olan Mountain Village.

Roth'u bulun biraz muhabbet edin. Pilotla telsizle konuşuyorsunuz. Pilot mavi dumanın olduğu yere gitmenizi istiyor.
Sinematik çıktıktan sonra ilerleyin Village Overlook'a geliyorsunuz.
Uçuruma geldiğiniz zaman yay ile halat atın babaya bağlayın ve sıçrama tuşu ile ipe atlayıp aşağı kayın.
Gelen 3 adamdan saklanın ve okla işinizi sesiz bir şekilde hal edin. Eve girin odanın birinde Relic bulacaksınız bunu alın.
Dar dağ patikasından yukarı devam edin halatla aşağı kayın. Yay, ok, halat atılacak yer ve babaları kullanarak tırmanmaya devam edin.
Düz duvara tırmanıp arkası dönük adamı yayla öldürün. Gideceğiniz yerler zaten belli. Halat atarak uçurumları geçin.
Sonunda kampa varacaksınız.
Duman işaretini bulma görevi için güneş işaretli mağaraya girin geçitte ilerleyip kampa varın.
Daha sonra rüzgârlı köprüden geçin ve 3 cü secret HALL OF ASCENTION odasına ulaşın. Q ya basarak durum değerlendirmesi yapın.
Pencereden rüzgâr geliyor. Pencereyi kapatınca tavana asılı olan salıncak aşağı iniyor ve hareket etmiyor.
Şimdi pencereyi açın hızla salıncağı yukarı taşıyan kolu çevirin ve yine aynı hızla salıncağın üzerine binin. Bu salıncak rüzgârın sayesinde sizi duvara kadar götürecek. Duvara atlayıp tırmanın ve tırmanmış vaziyette sola devam sol yan atlayışla balkona düşün. içeri girip mağarada devam edin. Secret sandığını açın. Silah parçaları buldunuz ve skilliniz arttı.
Geldiğiniz yerden tekrar dönün balkondan atlayın rüzgârlı köprüyü geçin. Mağaradan dışarı çıkın. Uçurum ve dağlar arasında mavi dumanın olduğu yere halat atarak babalara bağlıyarak varın. Kaptana sesleniyorsunuz ama cevap vermiyor.

Bölüm 10: Mountain Pass

Mağaraya varın. Buradan aşağı sürükleneceksiniz. Geldiğiniz yer Mountain Pass. İlerleyin telsizle konuşun 2 ci pilotu bulmak için devam edin.
Mağaraya girin. Fareleri öldürüp skill kazanın. Mağarada Base Campta silah upgradi yapın. Mağaradan çıkınca bir köprüye geleceksiniz. 2 ci pilotu buldunuz ama çok geçmeden Mathias pilotu öldürüyor. Ve adamları sizi yakalayıp esir alıyor.

Bölüm 11: Chasm Monastery

Kendimizi ellerimizden tavana asılı olarak cesetlerin bulunduğu bir odada buluyoruz. Sağa sola salının ve ayaklarınızla tavana asılı olduğunuz yere tutunun ve kendiniz kurtarın. Yere düşüyorsunuz.
Dışarıda balyozlu adam korkunç böğürmelerle dolaşıyor. Denemek için kafanızı kovuktan çıkarın bakın başınızı nasıl tuzla buz yapacak.

Zavallı Lara böyle ölmeyi hak etmiyor. Lara'nın her ölüşünde çok üzülüyorum. O nedenle bu manzaraları görmemek için ölmemeye dikkat ediyorum.
Bu oyunda Lara'nın çeşitli ölüm sahneleri var. O kadar gaddarca ki? Bu oyunu yapanların Sanki Lara'ya özel kinleri var. Bu kadar manyakça ölümler olmaz.
Daha önce kurtların çenesinden bahsetmiştim. Şimdide başınızın kanlı kalıntılarını duvardan kazıyacak şekilde balyoz darbesi.
İleri de boğazdan girip enseden çıkan paslı demirler, karından girip belden çıkan borular, lkafa kesmeler. Uçurumdan düşüp gözden kaybolmak en iyi ölüm şekli. Yani bu işte bir kasıt var ama anlayamadım. Tamam, oyunu gerçekçi yapmak istemişsiniz ama kardeşim Lara'ya bu yapılmaz ki.

Cesetler kurukafalar arasındaki yoldan devam edin. Ölü bir adamdan shotgun silahını alın. çapraz tahtalar ile kapalı geçidi shotgun ile kırın.
Sun Queen odasına geçin Yamatani'nin lahitini açın odada incelemelerde bulunun. Sun Queen gizemini öğrenin.
Bu sırada gelen bütün adamları öldürün. Sonra tavana asılı çana yay ile halat atın çekin ve bırakın. Bu çan yarı kırık kapıyı kıracak. Kapıdan geçin.
Base Kampa varın.
Önünüze gelen tahtalar ile kapalı kapıyı shotgun ile parçalayın.Yine rüzgarlı fırtınalı geçitte geldik. Burada aşağı düşmekten son anda kurtuluyorsunuz. Duvarda kiriş halinde kalan yoldan sırtınız vererek geçin. Sona gelince kırık köprüye ve daha sonra diğerine atlayıp tutunun. Yukarı çıkın duvarın ara yerindeki yarıktan odaya girin. Askerleri ve kalkanlı adamı öldürün.

İkinci kata çıkın pencereyi açın odaya rüzgar girsin ve tavana asılı balyozu hareket ettirsin. Gelen askerleri öldürün.
2 ci pencereyi de açın rüzgar tavandaki balyoza pozisyon versin. Önemli olan asılı balyozla diğer tarafta asılı olan çanın döşemeye düşüp parçalaması ve döşemede geçit açması.
Şimdi asılı balyoza halat atıp çekin ve çanı yere düşürün. Döşeme kırılsın. Sizde bu açılan delikten aşağı girin.
Sizi yine adrenalleriniz boşatacak bir kaçış bekliyor.
Çöken yıkılan köprülerden son sürat kaçın. En son bir odaya düşüyorsunuz burada hiç vakit kaybetmeden soldaki açıklıktan yan tarafa geçin ve derme çatma köprüye uzun bir atlayış yapın. Yoksa uçuruma düşer ve tarih olursunuz. Köprü de sağlam değilmiş. Buradan da aşağı kayıyorsunuz. Bir yerde önünüz tıkalı suhutgun ile acilen kırın ki geçebilesiniz. Uzun bir atlayıştan sonra suya sağ salim düşüyorsunuz. Çok garibime gitti eli yüzü çamur olan Lara suya girip çıktıktan sonra tertemiz oluyor. Ne var bunda diyeceksiniz ama oyunda bu detaya bile dikkat edilmiş. Geldiğiniz yer Mountain Village (Daha önce gelmiştik)

Biraz dinlenin ve Sam ile telsizle konuşun. Solaris Base yi bulmak için şelalenin yanındaki küçük geçitten girin ilerleyin. Mountain Descent kampına geldiniz. Köprüden geçmeyip soldaki babaya ip bağlayarak karşıya geçin dar patikadan devam edin aşağı kayın ve 3 adamı ok ile sesiz şekilde öldürün.

Devam edin uçurumları halatla geçin barakaya girin ve buradaki adamları temizleyin. Patikaları geçip adamları temizledikten sonra uçak enkazının olduğu yere geleceksiniz. Araştırın toplanabilecek nesneleri toplayın. Sonra azgın akarsuyun olduğu yerden geçmeye çalışacaksınız ama işin çok kolay olmadığını göreceksiniz. Akıntı sizi sürüklüyor. Adrenalin salgılamaya hazır olun. Akıntı sizi sürükledikçe yön tuşları ile sağ sol yapın. Böylece demir boruların, ağaç dallarının boğazınıza girmesini önlersiniz ve feci ölümünüzü görmemiş olursunuz. Yolunuzu denme yanılma ile bulabilirsiniz.
Burada müziğe dikkat edin. Tehlike müziği çalınca mutlaka sağ veya sol yapın.
Akıntı sırasında 1-2 yerde shutgun ile kıracağınız ağaçlarla kapalı yolu açacaksınız.
Başarırsanız sonunda akıntı sizi uçağın kabin içine getirecek. Tam kurtuldum derken çam kırılıyor ve boşluğa düşüyorsunuz.
Allahtan düşmeden önce paraşütü sırtınıza geçirme fırsatı bulacaksınız. Trajedik bir düşme sonunun da paraşütü açabileceksiniz.
Kurtuldum diye sevinmeyin. Yine bir zorluk başladı. Paraşütü kullanırken ağaçlara çarpmamaya dikkat edin. Sağ sol yaparak bunlardan kurtulabilirsiniz. Daima ağaç aralıklarından geçmeye çalışın. Yoksa kazık gibi ağaç daları göğsünüzden girip sırtınızdan çıkması işten bile değil.
1-2 deneme ile yolunuzu bulursunuz. Gerilim müziği eşliğinde heyecanlı bir paraşüt yolculuğundan sonra yere çakılıyorsunuz. Halsizsiniz, yaralı ve bitkinsiniz. 

Bölüm 12: Shanty Town: (SECRET 4) (SECRET 5)

Köyde yine temizlik yapın. Aslında alarmı çaldırmadan temizlik iyi oluyor ama alarm bir şekilde çalıyor ve adamlar üzerinize, üzerinize geliyorlar. Uzaktan atılan el bombalarından ve molotof kokteyllerden korunun. Hepsini temizledikten sonra arkadaşınızla konuşuyorsunuz.
Acil olarak ilk yardım çantası bulmanız lazım. Köyde devam edin. Askerlerin orada hiç askerlere bulaşmadan altta su dolu bir kanal var buraya girin ve devam edin. Kanal çıkışı önünüzdeki askerleri ok ile sesiz bir şekilde hal edin. Evleri araştırın.
Helikopterin olduğu yere gelin. Helikopterin arka kısmına halat atın ve çekin. Helikopterin içine girebilecek bir delik açılacak.
Helikopter içinde ilk yardım çantası bulacaksınız ama sevinmeyin. İçinde işimize yarar bir şey yok. Ölü pilotun üzerini arayın. iç cepte çakmak bulacaksınız.
Çakmakla okunuzu kızartın ve yaranızı bununla dağlayın. Lara’nın çığlığı dayanılacak gibi değil. Ah Lara ah neler çekiyorsun.
İngiltere’deki malik hane de (Monor) yaşasan olmaz mı? Bizde ziyaretine gelir uşağı peşimize takar çayını içerdik.
Böylece alev atan ok sahibi oldunuz. Kullanmak için yayı gerince 1 tuşuna basın. Hemen denemek için gelen askerleri alevli okla öldürün. Onların yanışını seyredin ve atmış oldukları çığlıkları sadistçe seyredin ve dinleyin. Sıkı bir çatışma sizi bekliyor.
Bütün adamları öldürdükten sonra helikopterin oradaki kampa girin ve silah ve sikll upgradi yapın.
Daha sonra köyde araştırma yapabilirsiniz.Gördüğünüz askerleri öldürün. Toplayabildiğiniz kadar nesne toplayın. Reliclerin biri burada bir evde.
Damdan dama atlayın çıkış yolu bulmaya çalışın. . HIGWAY TO HELL e girin.

Köyün içinde devam edin. Gördüğünüzü indirin. Araştırma yapın. Kulübelerin birinde girişinde bubi tuzağı var. Buna yakalanırsanız baş aşağı asılıyorsunuz. Gelen adamları bu şeklide vurun. Sonra ayağınızdan tutan kancaya ateş ederek kurtulun. Bu odada döşemede tahtalarla kaplı bir geçit var. Bu sizi mağaraya ve secretre ulaştıracak. Halat atarak açın ve içine girin. Mağaranın sonunda 4. secretimize ulaşıyoruz. WELL OF TEARS.

Tavana asılı bir platform var. Belli ki bunu aşağı indireceğiz. Etrafa bakarken yerdeki 3 adet bidonu görüyoruz.
Bunları alın ve platforma fırlatın. 3 tanesi platformu zemine iniyor. Gidip 1 bidonu dışarı atın. Şimdi koşarak yukarı çıkın ve yavaş, yavaş yükselen platforma atlayın zaman kaybetmeden sol duvardaki tırmanma yerine zıplayın tutunup kendinizi yukarı çekin. İlerleyin ve sandık içinden secretinizi alın. Geldiğiniz yolu takip ederek köye geri dönün. Q tuşu ile gidecek yerinizi görün.

Tam kapıyı buldum çıkacağım derken adamlar kapıyı kapatıyor ve var güçleri ile size saldırıyor.
Ayrıca burada kalkanlı adamlarda var. İkişer üçer üzerinize geliyor. İyi bir savaş sonunda bütün adamları öldürün.
kapıya gelin açma mekanizmasını döndürün. Kapı açılacak zannediyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Kapının üzerindeki bir branda kapıyı tutuyor.
O halde alevli okla bunu yakın ve kapıyı tekrar açmaya çalışın, şimdi kapı açıldı.
ANCIENT GATE ye girin.
Nehrin yanındaki asılı halattan karşıya geçin. Daha sonra bir üst platforma atlayıp zıplayıp halatla tırmanın. Karşıda dönen dev pervanenin olduğu yerdeki adamları uzaktan temizleyin ve halatla bu platforma geçin. Base kampa girin.Kamptan sonra yandaki mağaraya girin ve ilerleyin. Aşağı düşerken uçurumun kenarına tutunun ve sağa kirişler yardımı ile sağ devam edin.

Daha sonra 5 ci secretimiz olan CHAMBER OF JUDGMENT ulaştık. Etrafı inceleyin. Tavana iple asılı tekerleği halat atın çekip bırakın. Duvarı kırsın.Yerde iki bidon var. Birde büyük heykelin olduğu yerdeki platformda onu alın. Yan duvardaki asma kattaki bidonu almak için burayı kırmak üzere bir bidon atın.Toplamda 4 bidonunuz olacak.Bu bidonları tahterevalli nin bir tarafına koyun. Sonra tahterevalliden zıplayıp karşı duvardaki tırmanma duvarına zıplayın. Sol taraftaki merdivene atlayın ve secret sandığına ulaşın. Solda tavana asılı platformlardan 3 ünü geçin boru gibi olan kanala atlayın aşağı kayın. mağaradan çıkın.
Yukarı çıkın teleferiğe atlayın ve en sona gelince platforma zıplayın.
Platformda ilerlerken Grimle konuşun. Adamları öldürün. Fakat Adamlar Grim'i rehin alıyorlar. Lara silahını bırakmazsa Grim'i öldüreceğini söylüyorlar. Yufka yürekli Lara tam silahı bırakırken Grim atağa geçiyor ama bu kendisine pahalıya patlıyor ve uçurumdan düşüp ölüyor.

Halattan karşıya geçin. Kırk merdivenden yukarı tırmanın. İkinci halatla tırmanırken adamlar halatı kesiyorlar. Düşerken son anda duvara tutunun. Gelen oklara aldırmayın. Sizi vuramazlar. Çünkü arkadaşınız Ruth sniper ile adamları indiriyor. Ruth ile konuşun. Sizi kollayacağına söz alın. İlerleyin kapma girin. Sonra derme çatma asılı tahta yoldan atlayıp zıplayıp devam edin. Kirişlerden yan, yan giderken adamın biri size musallat olacak. İkinizde uçuruma düşerken siz bir yere tutunacaksınız. Şimdi yine nefes nefese bir koşma ve hayatta kalma yarışı sizi bekliyor.
Çöken tahtaları ve merdivenleri çok hızlı bir şekilde geçin. Sonunda bir tırmanma duvarına tutunacaksınız.

Bölüm 13: Cavern Entrance

Yukarı çıkın. Geçitten girin ve suyu takip edin. Mathias'’ın ayinine rast geldiniz. Mücadele sonunda esir düşüyorsunuz. Mathias arkadaşınız Sam’i yakmaya çalışıyor. Lara biraz aceleci davranıyor ve kendini belli ediyor. Mathias'ın adamları Lara'yı yakalıyor.
Bu sırada esen kuvvetli rüzgar Sam'ın yanmasını önlüyor. Lara adamların elinden kanlı dereye atlayarak kurtuluyor.

Bölüm 14: Geothermal Caverns

Kanlı derede ilerleyin. Kampta dinlenin. İleride kötü adamaların olduğu yere gelin. Hepsini tek, tek devirin. Yalnız burada sesiz ve strateji uygularsanız iyi olur. Çünkü sizi fark ederlerse hepsi üzerinize çullanıyor. Geçmek zor oluyor. Ok her zaman için iyi bir silah ama elinizde az var. Esaretten kaçarken silahlarınız orada kalmıştı. Etraftan ok bulun savaşa öyle girin. Öldürme işi bitince malzemeleri toplayın kampta dinlenin.
Gaz çıkan yere alevli ok atarsanız burası patlayacak ve size bir geçit açacaktır. Yukarılara tırmanın düşmanları öldürün, kampta dinlenin. Mağara içinde devam edin. Çıkışa yakın yerde tavana asılı olan kafese ip atın ve yandaki gaz huzmesini patlatın sonuçta bu küre size çıkabileceğiniz bir geçit açacak. Önünüze çıkan adamaları dinleyin sonra ayrıldıkları zaman tek, tek indirin. Arkadaşlarınız tavan asılı kabin içinde kalmışlar. Kendilerini kurtarmanızı istiyorlar. Etrafı inceleyin Tavana asılı mermiyi hareket ettirmek için gaz kaçağına alevli ok atarak patlatın. Etraf daha da kırılacak ve karışacak. Bu yazının orijinali http://www.draliatay.com/tombraider.com dedir.

Şimdi üst platforma çıkın asılı olan merminin üstündeki platformdan kabinin üzerine atlayın. Soldaki gaz huzmesine önce öndekine sonra arkadakine ateş edin ve patlama sonucu kabin biraz daha hareket edecek. Siz tam düşerken arkadaşlarınız elinizden tutup sizi kurtarıyorlar. (Teşekküller ellerine sağlık) Aşağısı patlamadan dolayı Cehennem gibi. Anında sizi eritecek. Şimdi tekrar kabinin üzerine çıkın. Patlamalar arasından önünüzdeki açıklığa zıplayın.

Buradaki 2 vanayı açın ve gaz çıkmasını bekleyin. İki borudan çıkan gaza alevli ok atacaksınız. Ama birini patlatmak yetmiyor. 2 ciyi çok çabuk patlatsanız bile kabin kenara yeterli olarak yanaşmıyor.
Bu nedenle sağdaki siperin oraya girin tek atışta iki gazı birden patlatın. Böylece kabin patlama sonucu yana gelecek ve arkadaşlarınızın çıkması kolaylaşacak. Şimdi mağaradan kaçma zamanı. Soldaki kafese zıplayın sonra diğerine oradan da duvara zıplayın.
Patlamalar arasında yolu takip edin ve mağaradan çıkın.

Bölüm 15: Solarii Fortress

Harbeye dönen yangın yerinde kendinize soldan bir çıkış yolu bulun. Adamları öldürün. Dışarıda dam saçağından kendinize yol bulun. Alevler arasında adamları temizleyerek devam edin. Halatla kayın. Duvardan tırmanın ve Ruth’ la buluşun. Mathias kafaya koymuş Sam’ı kurban edecek. Bu sırada kalabalık adamlar geliyor. Bunları temizleyin.
Yangın yerinde bayağı şiddetli çatışmalar gireceksiniz. Sonunda siperli mitralyöz ile ateş eden bir adam var. Normalde siperden dolayı sizin ateş bir fayda vermiyor. İkinci katta olduğunuz içinde ulaşamıyorsunuz. Alttan yaklaşabildiğiniz kadar yaklaşın. Yoğun ateş altında soldaki aralığa atlayın ve duvarı tırmanın. Buradaki halatla aşağı kayın Adamın makinelisin başına geçirin.
Ama adam sizden kuvvetli makineliyi ve sizi aşağı atıyor. Tam sizi vuracağı zaman yana kayıyorsunuz ve el bombası atan silahı alıyorsunuz. Şimdi çok iyi bir zamanlama ile el bombasını atın. Hedefle ateş zamanı arası uyumlu olsun.

Şimdi el bombası atan silahınızda oldu. İlerleyin yeni silahınızla ortalığı dağıtın. İşiniz bitince kampı bulun silah upgrade yapın.
Yine sizi çetin bir savaş bekliyor. Sam’ı kurtarmaya çalışın ve arkadaşlarınızla buluşacaksınız. İleride el bombası ile açacağınız geçitler var. Önünüze çıkan askerleri halledin.

Helikopteri bulmak üzere köprüyü geçeceksiniz. Halattan aşağı kayın. Çöken köprüye gelin. Tuşları güzel kullanarak bu çöken köprüden geçebileceksiniz. Arkanızdan bir adam sizi yakalıyor ve uçuruma çekmek istiyor. Sıkı bir dirsek vuruşu ile onu layık olduğu yere gönderin.
Adrenalin salgılamaya hazır olun. Çöken köprülerden zaman kaybetmeden sağ sol yaparak kurtulun. Heyecan verici koşmalardan sonra bir kirişten sandığa atlayın ileride helikopter sizi bekliyor.
Uzun bir atlayışla helikoptere ulaşmaya çalışın ama mümkün olmazsa da helikopter biraz alçalıyor ve Ruth elinizden yakalıyor.
Helikoptere bindiniz ama aşağıda arkadaşlarınız ateş altında. Pilota dönmesiniz ısrarla söyleseniz de pilot haklı olarak kabul etmiyor.
Pilotun kafasına silahı dayıyorsunuz. Bu sıra helikoptere yıldırım isabet ediyor ve düşüyor. Sizi enkaz altından Ruth kurtarıyor kalp masajı ve suni solunun yapıyor (İşte buna bozuldum) Neyse sonunda hayata dönüyorsunuz.

Bu sıra haydutlar çevrenizi sarmış biri Lara’ya baltayla vurmaya çalışıyor. Ruth büyük bir fedakarlıkla baltayı sırtıyla karşılıyor ve ölüyor.
Arkadaşlarınız geliyor ve Ruth’un ölümüne hepsi üzülüyor. Cesedini yakıyorlar.
Şimdi SUMMIT Ormandan kendiniz bir çıkış yolu bulmalısınız.

Bölüm 16: Summit Forest (SECRET 6)

Ormanda sessizce ilerleyin. Askerleri ok ile tek tek sessizce indirin. Toplayabildiğiniz kadar malzeme toplayın.
Kulübenin yanında mağarayı bulun ve girin. (Skill ve silah upgrade yapmadan Tomb yani secret haritada görülmüyor) Böylece Secret 6 ya geldiniz. Kampa girin.Tavandaki kandili alevli okla yakın. Böylece etraf aydınlanacak. Platform üzerinde yanıcı gazlar var. Gazı alevli okla patlatın ve vakit kaybetmeden sola koşun ve soldaki tırmanma yerine 2 defa zıplayarak çıkın. Buradaki kandili yakın. Karşıdaki yanıcı malzemeleri 2-3 alevli okla yakın. Size bir geçit açacak. Kalastan ilerleyin ve tırmanma duvarına zıplayıp tutunun yukarı çıkın. Secrete ulaşın. STORMGUARD SANCTUM.
Geldiğiniz yoldan ormana tekrar dönün. 

Kapalı kapıya gelin. Halat atın ve çekerek kapıyı açın. İçeri girin. Bu mağarada tavana asılı bir geyik duruyor. Aşağıda havlayan kurtlar tek, tek öldürün. Böyle kafes arkasından öldürmekte daha zevkli oluyor.

Yukarı çıkın geyiğin beline dolanmış halata ok ile bir halat atın ve çekin. Size doğru gelecek., tam geri giderken üstteki barfiks demiri paralel hale geliyor. iyi bir zamanlama ile zıplayın ve karşı duvara tutunun. İçeri girip toplayabildiğiniz kadar malzeme toplayın. İlerleyince aşağı kayıyor ve uçuruma tutunuyorsunuz. Çıkın dar geçitten eğilerek devam edin. Ara geçitten çıkın ve SHANTY TOWN a giriş yapın (Daha önce gelmiştik). Halatla aşağı kayın. Halatla kayabildiğiniz yere kadar kayın. Teleferiğe binin.

GONDOL TRANSFER. Telsizle konuştuktan sonra teleferik orta bir yerde arza yapıyor ve duruyor. karşı kuleye halat atıp babaya bağlayın ve kuleye geçin. Sarı merdivenden en yukarı tırmanın. Kayma halatı ile diğer dağa geçin. Harabe halindeki gemiye halatla geçin ve buradaki bütün adamları öldürün.
Gemi bu kadar ağırlığı taşıyamayacağı için yan yatıyor herkes bir yana savruluyor. Siz sarı demirlere tutunun ve yukarı çıkın. Yan bölmeden yine gemiye girin. Adam size mitralyöz ile ateş ediyor.

Hali ile burada tutunamıyorsunuz ve aşağılara kademeli olarak düşüyorsunuz. Aynı zamanda kafanıza bir de varil düşüyor. Aşağılarda tutunacağınız bir platform var. Buraya tutunun ve halatla aşağı kayın. Halattan halata dikkatli bir şekilde düşün. O sırada ekran yavaşlıyor ve diğer halata atlamak için shift tuşuna basın (Bırakma, düşme tuşu) Bunu yapamazsanız rahmetli olursunuz. Yine sürüklenmeye başladık önünüzdeki tahtaları parçalayın ki size yol açılsın. Azgın sulara düşün ve şelale sizi bir göle sürükleyecek. Karaya çıkın. Limana gemilerin mezarlığı olan yere ulaşın.

Bölüm 17: Shipwreck Beach (SECRET 7)

Arkadaşlarınız bulun motoru çalıştırmaya çalışıyorlar. Sarmaş dolmaştan sonra motorun çalışması için bir gemi enkazlarında bulunan bir aletinin lazım olacağını anlıyorsunuz. (Bu ne ola ki?)

Bu aleti aramak için gemi enkazlarının olduğu yere doğru gidin. Kırık iskelelerden, köprülerden, gemilerden geçin sonunda adamaların olduğu gemiye geleceksiniz. adamların canını acıtmayacak şekilde öldürün.

Sonunda aleti buldunuz. Bir kaç adam daha öldürdükten sonra uzun halat ile arkadaşlarınızın olduğu yere kadar gelin.
Bu ara bol, bol martı ve yengeç vurun skill kazanın. (Martılar kendini Kadıköy iskelesinde simit atacağımızı zannediyorlar galiba. Lara’nın böyle acımasız olacağını da hiç düşünmemiştim.. Oyun başında öldürdüğü geyikten özür dileyen Lara şimdi Martı avcısı. Ama zannederim hayatta kalması için bunlar lazım) Aleti arkadaşlarınız verin. Bu sırada Dr. Withman yaralı olarak gelecek. Jonah size size özel bir yay verecek.

Kampta bu yayı upgrade edin. Yeni yayla yaban domuzu avlayın. Bu sıra yengeçleri de boş bırakmayın. Tekrar gemilere dönün. Halatla gemiler arasında gidin. Önünüze çıkan serserileri öldürün. En sonunda dağın tepesine varacaksınız ve kapıyı kırıp geçin.

İlerleyin etraftaki eşyaları toplayın. Gizli geçitleri bulun ve geçin sonunda 7 cı secretimiz THE FLOODED VAULT a geleceksiniz.
Burada bir elektrikli havuz bulmacası var. Biraz dikkat ederseniz çözeceksiniz. Ben sırası ile yapacaklarınızı yazayım. Önce yeşil düğmeye basın. Merdivenden aşağı inin ve ikinci yeşil düğmeye basarak geniş yatay kapıyı açın.
Havuzun oluğu odaya girin ve durum değerlendirmesi yapın. Sağa gidip tahtalarla kapalı geçit ağzını pompalı tüfek ile kırın ve burası açılsın. Havuz ortasındaki sala halatlı ok atıp çekin. Gelmiyor değil mi. O halde alev atan ok ile salı tutan babayı yakın. Sal serbest kaldı. Şimdi salı çekebilirsiniz. İki defa çekin. Şimdi yan tarafa gelin ve elektrikli aleti kaldıracak ağırlığa halat atın ve çekin.
Böylece elektrikli alet yukarı çıkacak ve havuzdaki tehlike kalkacak. Zaman kaybetmeden suyu geçip karşıya ulaşın. 
Ateş yanan varilin yanında ağırlı taşıyan nesneye halat atın ve elektrik üreten nesne yukarı kalksın. Şimdi hiç vakit kaybetmeden sala yine halat atın çekin. Öyle bir ayarlayın ki sal tam elektrikli aletin altında olsun. Böylece elektrikli alet suya değmemiş olacak ve havuz tümden güvenli hale gelecek. Korkusuzca havuza girin sağdaki geçitte su içinde devam edin. Merdivenleri çıkın ve sandığa ulaşın. Skill puanlarınız alın. Yan taraftaki halatla kayın başladığınız yatay kapıya gelin. 

Bölüm 18: Cliffside Bunker (SECRET 8)

İlerleyin, geçitlerden sonra BUNKER VİSTA ya geleceksiniz. Dağda boruları kullanarak tırmanabildiğiniz kadar tırmanın. Yan tırmanmalardan sonra ağzı parçalanmış topun olduğu bunker odasına girin. Önünüzdeki aralıktan eğilerek girin ve ilerleyin. Adamlarla dolu bir odaya geleceksiniz. Burada zorlu bir savaş var. Kendinize göre taktikler geliştirebilirsiniz. Elbette ilk adamaları sessizce öldürün. Yoksa hepsi üzerinize çullanıyor ki fazla yapacak bir şey kalmıyor. Adamların hepsini temizledikten sonra yukarı kata çıkın eşyaları toplayın. Son kalan adamaları ve kalkanlı adamı da öldürün. Aşağı inin yeni gelen adamları da öldürün.

Bu kadar adamın bu adada ne işi var anlamadım. Öldür, öldür bitmiyor. Hepsi Lara'nın elinden ölmek istiyor. Sonunda avluda yukarı asılı platforma atlayın oradan da tekrar yan duvardan tepeye çıkın. Güneşin batışını izleyin. Kampa girip dinlenin gerçekten buna ihtiyacınız var.

Eski Kamyonun Yan taraftaki Geçitten Girin. Sandıktan relic i alın.
Devam edin güneşin battığı yere gelin. Halat ile kayın ve tırmanma duvarına tutunun. Buradan gemi ye halatla kayın ve Endurance gemisinin içine düşün.
Adamları öldürün onunda zırh giymiş kolay, kolay ölmeyen bir adam var. Zannederim bu bizi oyun sonu canavarına hazırlıyor.
Adama devamlı ateş edin. Tekme, tokat veya omuz atma işareti çıkınca adama yaklaşın ve manivela baltası ile öldürmeye çalışın. Elbette sonunda ölecek. Ölünce üzerinden robe ascenderi alın. Böylece halatınızla çekemediğiniz nesneleri çeker vaziyetine geleceksiniz. Denemesi bedava. Hemen vincin ucuna bağlı sandığa ok atın ve çekin. Ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız.

Sandığı çekin ve döşemedeki kırılabilecek yere düşürün ve açılan yerden aşağı inin. Adamları öldürün. En alttaki makine dairesindeki suyun içine atlayın. Alex burada bir odada mahsur kalmış. Bacağının üzerinde bir ağırlık var kakamıyor. İşin kötüsü odaya giremiyorsunuz kapıda elektrikli bir alet girmenizi engelliyor.
Bundan kurtulmanız gerekli. Tavandaki vince benzer aparata halat atıp çekin. Kapıya kadar geliyor ama öldürücü darbeyi vuramıyor. Başka bir şeyler yapmalı. Vincin yanındaki kırık merdivene tutunun vinç eski yerine gidecek. Burada tavandaki raylardan diğer tarafına geçirmek için yine vince ip atın çekin ve merdivenden tutunun üst kata çıkın. Tekme ile vincin raylarının çalışacağı alanı açın ve aşağı düşün. Vince tekrar ip atıp kapının önüne kadar getirin sonra üzerindeki kırık sarı merdivene atlayıp vinci diğer konuma geçirin. Böylece vinç tam kapının karşısında duracak
Artık son hamleyi yapmak için ok ile halat atın ve çekin. Vinç gidip kapıdaki elektrikli aleti parçalayacak. tekrar ip atarak vinci geri çekin ve açılan kapıdan girip Alex’i kurtarın. Bu arada gelen adamları öldürün. Alex te size yardım edecek. Sonunda Alex “Beni burada bırak odayı patlatayım bütün adamlarla birlikte bende öleyim” dese de Lara kabul etmiyor. Ama yapacak başka bir şey yoktur. Lara'ya İngiliz anahtarını veriyor.
Bu yazının orijinali http://www.draliatay.com/tombraider.com dedir.
Alex odayı kötü adamlarla birlikte patlatıyor ve kendi de ölüyor. (Ne fedakar insanlar Ruth’ta aynı şeyi yapmış sırtına baltayı yemişti) Lara çok üzgün ama yapacak bir şey yok.  (Lara bu adama aşık mı ne?)
Gemiyi terk etmek için halatla yukarı kayın. Robe ascenderi kullandığınız için E tuşuna basarsanız daha hızlı kayarsınız. Base Kampa gelin Kırılgan zemini parçalamak için yukarıdaki ağırlığa ip atın ve çekin düşürün. Buradan aşağı atlayın. Ağzı parçalanmış topun olduğu bunkere gelin.
Daha önce robe ascender olmadığı için açamadığınız kaya ile tıkanmış geçidi açın, dışarı çıkın.
Şelalenin oradaki babaya halat tutturun ve tırmanma kayalığından aşağıdaki mağara ağzına düşün. Geçitten ilerleyin. Adamların olduğu dağa varın. Adamları temizleyin ve arkadaşlarınızın bulunduğu yere gelin. İngiliz anahtarını verin. Geçitten ilerleyin. Daha önce Robe ascender olmadığı için açamadığımız mağara ağzın açın. 8 cı ve son secretimiz TEMPLE OF THE HANDAIDENSE gelin. Durum değerlendirmesi yapın.
Önünüzdeki vanayı çevirin kafes yukarı kalkacak ve şamandıraya yol verecek. Bu şamandıra ileride barfiks hareketi ile atlayacağınız demirleri hizanıza getirecek. Hemen soldaki bir kat yukarı çıkın barfiks önünüzden geçerken atlayın ve karşı platforma geçin. Burada halat atan oku kullanıp su içindeki direği döner vaziyete getirin bu sırada şamandıra demirin önünüze gelmesini sağlayacak.Hemen atlayın ve soldaki tırmanma duvarına yapışın. Yukarı tırmanın ve odada secret sandığına kavuşun. Geldiğiniz yere halattan aşağı kayın ve kampta silah, upgrade yapın. Geçitten devam edin. Yine kumsala çıkacaksınız. Önünüzdeki yaban domuzunu vurun. STORM CHASER e girmek için ilerleyin.
Asansörü indirmek için halat atıp çekin. asansöre girin karşı duvarından tırmanın ve kayalıklardan yukarı tırmanın. Zaten gideceğiniz yer belli. Kule ve silonun olduğu yere gelin. Siloya tırmanın. Sarı merdivenden yukarı devam edin. Asılı kafese 2 halat fırlatıp çekin ve buna zıplayın. Aynı işlemi 2 ci kafes içinde yapın. Kuleye gelin. Burada aşağıda yatay duran bir halat var. Atlama işareti görülmediği için tereddüt ediyorsunuz ama korkmayın atlayın ve tutunun. Ara yere düşün. Buradan yukarı tırmanmak için yatay boruları kullanın. En yukarıda askerleri öldürün. 
Tırmanma duvarından tırmanın ve yan, yan gidin üst platforma geçin zaten tırmanacak yerleriniz belli. En tepeye ulaşın. Sarı merdivenden çıkın. Kapıyı halatla açın.

(Yazının devamı aşağıdadır)
15-03-2013 02:40 PM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
DoktorAbi Çevrimdışı
Yönetici
*******

Yorum Sayısı: 239
Grup: Yöneticiler
Üyelik Tarihi: Aug 2007
Ruh Halim: Caliskan
Favori Tomb Raider
9-Tomb_Raider
Yorum: #2
RE: Tomb raider 9 Survivor is Born rehberi
(Tam çözüm oyun rehberinin devamı)

Bölüm 19: Research Base

Tırmanma yerinden aşağı düşerken tutunacaksınız. ve zemindeki suya düşün. Suyolundan devam edin. Yine tırmanacaksınız. En sonunda içi askerlerle dolu odaya geleceksiniz. Askerleri öldürün İleride yatay kapıyı yeşil düğmeye basarak açın ve içeri girin.
Burada asansör bilmecesi var. Sizin yardımınızla çözeceğiz. Şu anda 2 ci kattayız hangi katta olduğunuzu öğrenmek için yere ve duvara bakın. Yapılacakları sırası ile anlatacağım. Yanlış yaparsanız bu bölümü geçemezsiniz. Amaç asansörü yere çakılmasını sağlamak ve açılan geçitten girmek. Yeşil düğmeye basın ve asansörü çağırın. Asansör yarıda kalıyor. Yandaki kutunu üzerine çıkın ve mekanizmayı açın. Asansör biraz daha indi. Asansörün içine girip karşı duvarından diğer tarafa geçin ve merdivenlere aşağı düşün. Buradaki kilitli kapıyı zorlayarak kırın. Geri dönün ve merdivenden çıkın 3 kata geleceksiniz. Asansörü çağırma düğmesine basın asansör gelirken asansör yatağındaki sağdaki camı shotgune ile kırın. Şimdi merdivenler yönelin merdivenlerin yarısında karşı platforma atlayın.
Sandığı kırın Sağdaki mekanizmayı zorlayarak kırın. Tekrar 3 kata gelin ve üstten gözüken yarı kırık sarı merdivene atlayın yukarı çıkın. Sonra merdivene yönelin ve yarı kırılmış merdiveni zıplayarak geçin 4 cü kata geleceksiniz. Asansör yavaş, yavaş gelirken asansörün üzerine atlayın ve sağdaki açıklık tırmanma duvarının yanından geçerken zıplayın ve bu duvara tutunun.
Zamanlamanızı çok iyi ayarlamalısınız. Şayet atlayamazsanız aynı işlemleri tekrar yapma mecburiyetinde kalacaksınız. Duvardan tırmanın sağa atlayın tutunun. Sandığın olduğu aralığa düşün. Buradaki mekanizmayı kırın. 3 cü kata yine gelin kırık merdivenden yukarı tırmanın ve buradaki mekanizmayı kırın. Böylece asansör yere çakılacak. Şimdi 1 çi kata inin yere çakılan asansörün açmış olduğu boşluktan içeri girin. Askerleri tek, tek avlayın. Kemer köprüden geçin. Japon askerin karnındaki hançeri çıkaracaksınız ve kabzasındaki yazıyı okuyacaksınız. Hançeri saklayın son bölümde işinize yarayacak. Taş kemer köprüye dönün. Burada sizi sıkı bir savaş bekliyor. Askerlerin hepsini öldürdükten sonra üst platforma çıkın ve yanan odanın arasındaki geçitten ilerleyin. Askerleri öldürün. Kuleye tırmanın ve halat ile arkadaşlarının yanına bota doğru kayın. Bota biniyor ve nehir boyunca ilerliyorsunuz.
Bottan inin karaya gelin. Rüzgârlar ve karlar bölgesine hoş geldiniz. Mathias Sam esir aldığını görüyorsunuz.

Bölüm 20: Chasm Stronghold

İlerleyin, halat atarak dağa tırmanın. Dr. Whitman'ı Samı nasıl sattığına ve cezasını bulduğuna şahit olacaksınız.
Askerlerin olduğu bölgeye geleceksiniz. Burada Japon askerleri uygun adım resmi geçit yapıyorlar.
Hiç birini ürkütmemek lazım. Sessizce yaklaşın. Sağdaki merdivenden yukarı çıkın ve kirşten karşı tarafa geçin. Sizi görecek olurlarsa felaket olur. Sağa devam edin üste çıkın ve odanın diğer tarafına geçin. Bu sırada sizi fark ediyorlar ve oklar yağmaya başlıyor. patlamalar arasında çöken köprüleri büyük bir hızla geçin. Karlı bir rampadan aşağı düşüyorsunuz. Gelen askerleri öldürün. Kampta dinlenin. Sandığı bulun.

Sonra büyük kırmızı kapıyı kırarak açın. Geçidin diğer tarafında Samın siluetini ve haykırışını diyorsunuz ama bir şey yapamıyorsunuz. Sağdan devam edin. Aşağı kayın. Rüzgârlı köprüyü geçince Japonların köyünü görüyorsunuz.
Sanki geldiğinizi biliyorlarmış gibi Çan çalmaya başlıyorlar. Artık Japon Samuraylarla savaşma zamanı. Burada sizi amansız bir savaş bekliyor. Patlayıcı damacanaları havaya atıp patlatmak çok zevkli.
Japon samuraylar çok dirençli. Kolay, kolay ölmüyorlar. Üstelik kalkanlı olanları öldürmek için bayağı enerji gerektiriyor. Hepsini hakladıktan sonra merkeze doğru yol alın.

Bölüm 21: Chasm Shrine:

Kırmızı kapıyı kırıp içeri girin. Durum değerlendirmesi yapın.
Döşemede açılabilir bir yuvarlak ızgara var. Sağa gidip üst platforma çıkın ve vanayı çevirin ızgarayı açın. Vananın tam karşısındaki 2 ci vanayı da çevrin ve ızgaranın olduğu delikten bir çan çıksın. Bunu en yukarıda tutuktan sonra Karşıya geçip ızgarayı kapatmak için kolu çevirin. Yine karşıya geçin ve çanı en yukarı çıkarın. Kırık merdivene zıplayıp 2 cü kata çıkın. Çan altındaki sarmal iplere halat atın ve çekin. Çan gidip duvarı kırsın size bir geçit açsın.
Tekrar kola gidip çevirin ve çanı zemine oturtun. 2 kata çıkın, çana ip atın. Çan tam önünüze geldiği zaman üzerine atlayın karşıya hareket ediyor ve zıplayın duvar aralığından odanın içine düşün. Sun of Queen mabedine girin. Kapalı kapıya ip atıp çekin ve açın. Yandaki mağara geçidinden girin ve Base Kampa ulaşın.

Bölüm 22: Chasm Ziggura:

Soldaki kaplı kapıyı açın ve rüzgarı köprüden geçin. Kaşınıza Mathias Samı kendisine siper etmiş vaziyette buluyorsunuz. İlerleyin. Tırmanma duvarına tırmanın sağ yan duvara atlayın. Oradan da soldaki platforma atlayın. Rüzgârlı odaya girin. Ortada tavana asılı sallanan bir ağırlık var. Bunu çekip karşıdaki kapıyı açmaya çalışacağız. Ama bunu ancak rüzgârın sayesine yapabiliyoruz.
Kapıya yakın bir yerden halat atın ağırlığı kendinize çekin ve arkasına rüzgârı verince ağırlık gidip kapıyı kıracak. Açılan kapıdan geçin.

Şimdi nefeslerin tutulacağı zaman. Yıkılan çöken yerler arasında koşun yukarı tırmanın. Halat atıp geçeceğiniz bir yer var. Tam çelik kirişin yanında boşluğa atlayın ve kirişe can haviliyle tutunun ve öndeki kirişe zıplayın. Kirişin üzerine çıkın. Bu kiriş tahterevalli gibi. Biraz ilerleyince kirişin diğer tarafı çöküyor. İşte biraz çökmeye başlayınca nefesinizi tutun ve soldaki köprü çıkıntısına zıplayın. Bu biraz zor olsa da mümkün.

Telsizle konuşuyorsunuz. Sonra yolu takip edin. Kırık köprüden karşıya atlayın tırmanma duvarına tutunun. Sağa doğru devam edin binanın tam altına gelince biraz daha yükselin ve binanın girilecek eşiğine zıplayın. (Burada bir bug olduğunu zannediyorum. Çünkü normalde yukarı tutunması lazım ama hep ya sağa ya sola atlayarak uçuruma düştüm. Uzun uğraşılar sonucunda zıplayıp binaya girebildim)
Devam edin karşıya halat atıp babaya bağlayın ve yukarı tırmanın. Sola gelince soldaki tırmanma duvarına zıplayın.
Sonra biraz aşağı kayarak kendinizi bırakma tuşu ile (PC de Shift) boşluğa bırakın ve alttaki tırmanma yüzeyine bir daha tutunun. Tutuysanız nefesinizi verebilirsiniz. Yukarı tırmanıp odaya girin.

Kampta dinlenin. DİKKAT Bu kamp girebileceğiniz en son kamp. Onun için bütün skilleri, surviverleri ve silah upgradelerini yapın. Yani otobana girmeden son çıkış. Anlaşılan artık sona doğru yaklaşıyoruz. Yola devam edin platformlara tırmanın ve zirveye varın.
Burada da sizi sıkı bir savaş bekliyor. Bütün askerleri temizledikten sonra devam edin. Halat atıp geçeceğiniz ve tırmanacağınız yerler var.
Sonunda Oni Stalker’le karşılaşacaksınız. İnsan azmanı olan bu yaratığın balyozunu yerseniz parçalarınızı kimse bulamaz. Belki döşemeden sıyırırlar.
Oyun sonu canavarı olan bu warioru öldürmek hem kolay hem zor. Zırhından dolayı silahın çok bir tesiri yok. Allah'tan bu ağır zırh hareket etmesini önlüyor da bize manevra kabiliyeti veriyor.
Kendinize taktik geliştirin. Merminizi boşa harcamayın. Çünkü mermi bitince yapacak bir şey yok. Mermi ok bulunan şeylerden değil. Kenarda sadece bir sandık var. Öldürdüğünüz samurayların cephanelerini alın. Devamlı kaçın, Balyozunu yememeye dikkat edin.
Arkasına geçebilirseniz hedef kırmızı oluyor işte o an ateş ederseniz Oni sarsılıyor vurma işareti çıkıyor. Hemen yanına gidin manivela baltası ile vurun (F tuşu) yine kaçın. Bu arada başka ufak tefek samuraylar geliyor. Onları da hal edin ve üzerinden cephaneleri alın. Bu küçük samurayların size hem faydası var hem zararı var.
Oni’ye 7-8 defa böyle bir taktik uygularsanız sonunda öldürüyorsunuz. Elini kolunu, bacağını en sonda kafasını kesip işi bitiriyorsunuz.
Mathias Final Boss Fight & Ending
Kork benden Mathias geliyorum. Samı kurban etmekten de vazgeç.
Açılan geçitten devam edin. Çünkü Mathias Sam’ı kurban etmek üzere. Çığlıklar ve ayin sesleri geliyor. Mathias’ın olduğu odaya gelin yayla tam öldürecekken Mathias ateş edip elinizden yayın düşmesini sağlıyor.
Göğüs göğüse bir savaş yaşıyorsunuz. Önce manivela baltası ile nereye vuracağınız işareti çıkıyor. F tuşu ile vurun. Mathias yara alıyor. Manivela baltası ile tam boğazınızı kesecekken güç kullanıyorsunuz (Devamlı E tuşu) gücünüz Mathias'ın gücünü geçerseniz ancak alt edebileceksiniz. Böylece üzerinizden kalkmasını sağlıyorsunuz. Sonunda devamlı ateş ederek Mathias’ı uçurumdan aşağı atacaksınız. Zavallı Mathias karda buzda çıplak ayakla dolaşıyor. Ayağına geçirecek bir botu bile yok.
Büyücü cadının yanına gidin ve hançeri tam kabine saplayın. Böylece Sam’ı kurtarıyorsunuz.
Bundan sonra sinematik giriyor. Duygu dolu sahnelerden sonra Lara ve arkadaşları bot ile adadan ayrılıyorlar ve yeni maceralara yelken açıyorlar.
Bir oyun daha sona erdi. Başka Tomb Raider oyunlarında görüşmek üzere…
Dr. Ali Hatay
alihatay@gmx.net
Yasal Uyarı:   ® Copyright Dr.Ali Hatay İzinsiz hiç bir yazı ve resim alınamaz________ Op.Dr.Ali Hatay_______
alihatay@gmx.net
http://www.dralihatay.com
http://www.dralihatay.com/tombraider
______________________________
24-03-2013 12:48 PM
Web Sitesini Ziyaret Et Tüm Mesajlarına Bak Alıntı ile Cevapla
Yeni Yorum Gönder 


Tomb Raider FAN Konu Araçları - Tomb Raider (2013) Tam Çözüm !!! Başlığı
TombRaiderFAN Konu Linki Konu Linki
TombRaiderFAN BBKodu BBKodu
TombRaiderFAN HTML Kodu HTML Kodu

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
s11 Tomb Raider Yardım!!! anka 235 59,099 03-02-2015 12:52 AM
Son Yorum: İ_A_U_TR
s01 Tomb Raider Haberler latitüd 440 135,599 05-09-2014 12:40 PM
Son Yorum: viper
s12 Tomb Raider Sohbet & Yorumlar BATTLEFIELD 521 113,660 09-08-2014 07:32 AM
Son Yorum: ZonaL
  Tomb Raider sistem gereksinimleri ersel3 97 26,858 22-07-2014 05:09 PM
Son Yorum: Captain Black
  Tomb Raider'a benzer oyunlar nedir? Mandaleena 4 880 15-07-2014 05:57 PM
Son Yorum: BraveLaraCroft

Hızlı Menü: